FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2013

Friday Edition: Proč politici lžou o špionáži… a jak jim novináři pomáhají

Novinář Glenn Greenwald, jehož proslavily úniky informací whistleblowera (či zrádce?) Edwarda Snowdena, opuští deník The Guardian, aby pomohl nastartovat žurnalistický projekt, který hodlá účinněji kontrolovat představitele státu. Jak bychom mohli čekat od reportéra, který chodí k politikovi domů na koktejl, že pak o tomto politikovi budeobjektivně informovat, ptá se?

Už jsme na to většinou zapomněli, ale americká vláda v létě vyhlásila největší varování před teroristickým útokem za více než deset let. Načasování varování vyvolalo pochybnosti. Přišlo totiž brzy poté, co Rusko udělilo politický azyl Snowdenovi. Obamova administrativa vyslala do médií své čelní představitele, aby vyvrátili podezření, že vláda varování využívá k ospravedlnění odposlouchávacích programů, jež Snowden odhalil.

Republikánský senátor Lindsey Graham se objevil v jednom z amerických diskuzních pořadů a prohlásil, že Al-Káida je na vzestupu, a že program NSA se opět osvědčuje. Další mocný republikán, Saxby Chambliss ze senátního výboru pro zpravodajské služby, řekl, že teroristé mezi sebou “fakt čile diskutovali” v éteru, a že mu to dosti připomnělo situaci před 11. zářím 2001. S tak vážnou hrozbou se prý roky nesetkal.

Chambliss rovněž učinil klíčové prohlášení týkající se známého loňského incidentu v Kongresu, kdy ředitel národních bezpečnostních služeb James Clapper lhal o odposlouchávacích aktivitách Národní bezpečnostní agentury (NSA). Chambliss uvedl, že senátor, který otázku o NSA položil, na ni dopředu znal odpověď a byl si vědom toho, že se ptá na program podléhající utajení. Jinými slovy, tázající se senátor věděl, že Clapper bude muset lhát.

Realita je samozřejmě taková, že Graham, Clapper, Chambliss a další jsou ze zákona povinni lhát o zpravodajských programech. Kdyby mluvili pravdu, odvlekli by je v poutech do vězení a vláda by s nimi zacházela ještě hůř než se Snowdenem.

Kolikrát jste však slyšeli, že by na to poukazoval nějaký novinář? Pravděpodobně ani jednou. Novináři nechtějí přitahovat pozornost k vlastní zainteresovanosti ve zpravodajských hrách. Doufejme, že Greenwaldova snaha situaci zlepšit nevyjde na prázdno.


Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-11-01

© 2024 E.S. Best s.r.o.