FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2013

Friday Edition: Co je ještě zákeřnější než Google? The Circle.

V románu 1984 od George Orwella reprezentuje tyranský stát Velký bratr, který bez ustání dohlíží na své poddané. Hlavní hrdina knihy Winston Smith všemocnou Stranu tajně nenávidí, a také se proti ní vzbouří. Důležitý prvek příběhu představuje vědomí, že tyranie – všudypřítomné televizní obrazovky, indoktrinace, Ideopolicie – je lidem vnucena proti jejich vůli.

Skvělý nový román Davea Eggerse The Circle (Kruh) je takové 1984 pro 21. století. V jeho centru stojí společnost podobná Googlu, jež systémově odejímá naše svobody – s tím důležitým rozdílem, že my se jich dobrovolně vzdáváme. The Circle (tak se společnost jmenuje) brilantně využívá naší nejistoty, potřeby neustálého sebepotvrzování prostřednictvím lajků a smajlíků, aby nás přesvědčila, že „tajemství jsou lži“ a „soukromí je krádež“.

The Circle usiluje o to, aby všichni byli „transparentní“, aby neměli žádná tajemství. Kruh se pak uzavře. Každý člověk by byl neustále sledován a měl u společnosti účet. Ten by sloužil nejen k nákupům s virtuální měnou firmy, ale i k hlasování ve volbách. Volební účast by byla povinná a váš univerzální účet by přestal fungovat do doby, než byste odhlasovali.

Tento úsvit přímé demokracie by fungoval kupříkladu následovně: The Circle své zaměstnance požádá, aby hlasovali, jestli má bezpilotní letoun zabít člověka identifikovaného jako teroristu. Kliknutím tlačítka 71 % z nich vysloví souhlas, a z dotyčného se stává cíl simulované likvidace. Nakonec by samozřejmě naprostá transparentnost systému terorismus a zločin jakéhokoli druhu znemožnila.

Zatímco rok 1984 přišel a zase odešel a my jsme jako společnost udělali jen málo pro to, abychom uskutečnění Orwellova proroctví zabránili nebo ho zvrátili, kruh předpovězený Eggersem se uzavírá, a my si toho stěží všimneme. :(


Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.


Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-11-22

© 2024 E.S. Best s.r.o.