FSFinalWord.cz

Září 09, 2014

Friday Edition: Přerozdělujme bohatství!

Znáte starý vtip o tom, jak se stal farmář milionářem? Začal s deseti miliony a sledoval, jak peníze mizí, zatímco farmařil. Dva články z poslední doby nutí člověka k zamyšlení nad tím, jak budou naše vlády a centrální banky řešit celosvětovou rostoucí propast mezi bohatými a chudými.

 

První článek s názvem „Print Less but Transfer More“ („Tiskněte méně, ale více přesuňte“) z posledního vydání časopisu Foreign Affairs objasňuje, proč by banky měly jakoby „naházet peníze z vrtulníku“ přímo lidem do rukou. Podle autorů Marka Blytha a Erica Lonergana by 80 % obyvatel s nejnižšími příjmy mohlo peníze dostat převodem přímo na své bankovní účty. Horních 20 % by nemělo nárok, takže ve výsledku by se snížila kupní síla těch, kteří by nic neobdrželi.

 

Druhý článek nazvaný „Dethrone 'King Dollar'“ („Sesaďte 'Krále Dolara'“) zastává stanovisko, že Spojené státy by se měly dobrovolně vzdát závazku, že udrží status dolaru jako rezervní měny. Autor článku Jared Bernstein očividně věří, že „silný“ dolar je hlavní příčinou vysokého obchodního deficitu Spojených států. A tento deficit, tvrdí Bernstein v New York Times, stojí zemi pracovní místa.

 

Téměř jediná část článku, s kterou lze souhlasit, je Bernsteinovo tvrzení, že „sesadit 'Krále Dolara' by bylo jednodušší, než se lidé domnívají“. Bezpochyby. Vlastně k tomu někdy nevyhnutelně stejně dojde – ať chceme, nebo ne.

 

Bernstein však zapomíná zmínit, co se stane, když lidé začnou dolary hromadně měnit na renminbi nebo nějakou jinou novou rezervní měnu. Dolary ztratí na hodnotě. Konečným důsledkem bude ohromné přerozdělení bohatství, které nejvíc uškodí Spojeným státům a Evropě.

 

Dvě přední americká periodika otevřeně propagují myšlenku rozsáhlé redistribuce majetku. Svým způsobem jsme teď farmáři všichni.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2014-09-19

© 2024 E.S. Best s.r.o.