FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2014

Friday Edition: Znalcův průvodce po bezpilotních letounech

Když bylo v Afghánistánu zabito několik českých vojáků, armádní velitelé a odborníci opakovaně prohlašovali, že šlo o profesionály, kteří si uvědomovali a akceptovali rizika, z nichž jedním byla i možnost, že padnou při výkonu služby. Nebojový armádní personál sedící v pražském ústředí má ohledně rizikovosti své profese přirozeně nižší očekávání.

 

To samé se dá předpokládat i o operátorech bezpilotních letounů ve službách americké vlády. Na dálku řídí ozbrojená vzdušná zařízení a nacházejí se tisíce kilometrů od svých cílů. Nový román Richarda A. Clarkea Sting of the Drone pojednává o tom, co se stane, když k pilotům válka přece jen dospěje a přinutí je si uvědomit, jak při výkonu služby mohou zemřít i oni. V knize se teroristé brání tak, že vystopují americké operátory dronů a vyšlou proti nim své vlastní vraždicí roboty.

 

Je to jen román, ale Clarkeovi se skvěle daří představit všechny stránky tématu bezpilotních letounů. Vysvětluje, co chtějí fiktivní teroristé (stažení všech amerických vojáků a dronů z muslimských zemí), proč se k teroristům přidávají ukrajinští hackeři a pákistánští překupníci drog a proč má americká vláda pocit, že civilní oběti dronových útoků stojí za nenávist, kterou vzbuzují.

 

Clarke má na problematiku unikátní pohled, jelikož víc než deset let pracoval v Bílém domě a patřil mezi rané zastánce využití ozbrojených bezpilotních letounů. Disponoval vniřními informacemi, což čtenáře nutí k zamyšlení, jak se jeho líčení různých událostí  blíží pravdě. Například popis zásahu CIA v hotelu v centru Vídně, kdy tajná služba s použitím dronů zabije překupníky drog napojené na teroristy, a pak to zamaskuje jako roztržku mezi zločineckými gangy.

 

Využívají se dronové útoky i k něčemu jinému? Třeba k sestřelování letadel komerčních aerolinek? Clarke tuto možnost dokonce nadnáší, ale nakonec možná jenom vypráví dobrou historku, která mu pomůže prodat víc knih.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2014-11-28

© 2022 E.S. Best s.r.o.