FSFinalWord.cz

Únor 02, 2015

Friday Edition: Proč nebombardujeme i Saúdskou Arábii?

Smrt krále Abdalláha ze Saudské Arábie přišla v klíčovém okamžiku světového dění, brzy po pádu cen ropy a podkopání ekonomické stability několika zemí (zejména Ruska a Íránu). Hned po králově smrti vyšla najevo stěžejní informace, že Saudská Arábie pravděpodobně neustoupí ze své politiky udržování vysoké produkce ropy, což znamená, že ceny prozatím zůstanou nízké.

 

Pokračuje debata o tom, jestli se na tlaku na snížení cen ropy předem dohodly Spojené státy se Saúdskou Arábií. Po listopadovém summitu OPEC Írán údajně obvinil Saúdy, že vedou ropnou válku. New York Times přiznávají, že saúdská politika pomáhá Baracku Obamovi vykonávat jeho zahraniční politiku, i kdyby pro ni Saúdové měli své vlastní individuální důvody.

 

New York Times citovaly analytiky, podle kterých se Saúdové uchýlili k „ropné zbrani“, aby se pokusili ovlivnit politiky Sýrie a Ruska. Cíl politiky saúdské je podle novin od roku 2011 stále tentýž, totiž pokusit se na Blízkém východě znovu zavést starý autokratický řád, poté co série lidových povstání uvrhla do chaosu jednu arabskou zemi po druhé. Saúdové v podstatě usilují o znovunastolení typu režimů, který se Spojené státy a jejich spojenci snaží odstranit.

 

Za tímto účelem Saúdové údajně pomáhají financovat právě ty teroristy z Al-Káidy a Islámského státu, s nimiž Spojené státy a jejich spojenci bojují. V kostce to znamená, že USA poskytují bezpečnostní garanci zemi, která financuje největší nepřátele světa a též se snaží zvrátit blízkovýchodní politiku Spojených států z posledního desetiletí.

 

Kdyby byly USA ve své politice konzistentní, uvalily by na Saúdskou Arábii sankce, nebo by ji za napomáhání teroristům možná dokonce bombardovaly. Prozatím je však zřejmě jejich prioritou sesadit Vladimira Putina.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-02-27

© 2024 E.S. Best s.r.o.