FSFinalWord.cz

Duben 04, 2015

Friday Edition: Čínská (a ruská) asijská rozvojová banka

Největší novinkou posledních týdnů, a možná posledních několika měsíců, bylo rozhodnutí Velké Británie stát se zakládajícím členem Asijské banky pro investice do infrastruktury. Francie, Německo, Itálie, Lucembursko a Švýcarsko podaly přihlášky rovněž a Rakousko se k nim připojilo minulý týden.

 

Mnozí banku vidí jako čínského rivala Světové banky banky nebo Mezinárodního měnového fondu, v nichž mají dominantní postavení Spojené státy. USA u svých spojenců intenzivně lobbovaly, aby se k nové instituci nepřipojovali. Když Velká Británie svůj krok poprvé oznámila, americký ministr financí Jack Lew řekl, že „mezinárodní kredibilita a vliv“ Spojených států jsou v ohrožení.

 

Rozhodnutí evropských spojenců vzepřít se Američanům je novinkou samo o sobě, ale vznik této banky s podporou Západu také potvrzuje, že centrum světové rovnováhy se vychyluje směrem k Asii. Pro někoho je to nevyhnutelný vývoj, ale nejde ve skutečnosti o přímý důsledek západní (a hlavně americké) zahraniční a finanční politiky posledních 40 let?

 

Západ Čínu úmyslně vybudoval, původně jako protiváhu k Sovětskému svazu a později z touhy firem po nižších nákladech a vyšších ziscích. Nyní jsme ve fázi, kdy vyjadřujeme frustraci nad vlastními záměrnými kroky v minulosti. V další fázi budou přední tvůrci veřejného mínění jako Martin Wolf z Financial Times tvrdit, že vzestup Číny a náš úpadek jsou pro nás dobré.

 

Televizní stanice RT propaguje myšlenku, že v úspěchu Asijské banky pro investice do infrastruktury sehrála svoji roli krize na Ukrajině, protože válka evropské země žene pryč od Spojených států. Rusko se k projektu připojilo na poslední chvíli, nejspíš aby neodstrašilo ostatní. Nakonec se však stalo jedním ze zakládajících členů banky, což je jedna z nejdůležitějších zpráv roku. Ať si toho někdo všiml, anebo ne.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-04-03

© 2021 E.S. Best s.r.o.