FSFinalWord.cz

Duben 04, 2015

Friday Edition: Nezahrávejte si s Billem Browderem

Bill Browder, Američan, který se přestěhoval do Londýna, aby se věnoval vysokému finančnictví, napsal významnou a dobře načasovanou novou knihu s názvem Rudý zákon (Red Notice). Publikace odsuzuje Putinovo Rusko a odhaluje mechanismy, pomocí kterých policisté, žalobci a politici zneužívají své pozice k podvádění bezbranných investorů a vlastního státu.

 

Ukázalo se, že sám Browder až tak bezbranný není. Podařilo se mu získat širokou mezinárodní podporu (avšak od britské vlády ne velkou, jak rád zdůrazňuje) pro boj za spravedlnost pro svého právníka Sergeje Magnitského, jenž zemřel ve vězení, zatímco odmítal přijmout vinu za daňový podvod spáchaný jeho vězniteli a ututlaný Kremlem. Magnitského zákon, který byl v Americe přijat v roce 2012, zakázal vstup do země 60 lidem údajně zapleteným do právníkovy smrti.

 

Skutečnost, že se Browderovi podařilo získat takovou podporu pro odčinění smrti ruského občana bez opravdových vazeb na USA, lze vysvětlit jen tím, že k němu došlo ve vhodný čas. Američtí zákonodárci se už tou dobou poohlíželi po nějaké zbrani, jež by proti Putinovi šla použít. Na této vlně se veze i Browderova kniha, jež ale některé důležité stránky případu nechává bez vysvětlení.

 

Nejpozoruhodnější je, jak detailně dokáže Browder popsat Magnitského vraždu. (Přišlo osm strážců v plné zásahové výstroji a zbili ho gumovými obušky. O 78 minut později byl nalezen mrtev.) Browder nikde nevysvětluje, jak se tyto naprosto zásadní informace dozvěděl.

 

Recenzenti a čtenáři mají sklon takové detaily přehlížet, stejně jako to dělali u případu firmy Yukos a Michaila Chodorkovského, protože co se Ruska týče, nebráníme se věřit tomu nejhoršímu. Většina z toho je nepochybně pravda, ale nesmíme ztratit ze zřetele, že vypravěčem je tentokrát člověk, který byl schopen vytáhnout z Ruska miliardy dolarů právě z toho důvodu, že Putinova země je taková, jaká je.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-04-10

© 2022 E.S. Best s.r.o.