FSFinalWord.cz

Srpen 08, 2015

Friday Edition: Proč Írán? A proč teď?

Několik dní předtím, než Spojené státy a pět dalších zemí dospělo k dohodě s Íránem o jeho jaderném programu a sankcích, vyjádřil Vladimir Putin svou nadšenou podporu této dohodě na tiskové konferenci v Ufě, hlavním městě ruské republiky Baškirie. Předsedal tam setkání hospodářského uskupení BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS).

 

Když byl dotázán na rozšíření členství druhé jmenované skupiny, ŠOS, která v současnosti zahrnuje Rusko, Čínu a některé „...stány“ (a brzy do ní budou patřit i Indie a Pákistán), uvedl Putin, že ví o přání Íránu stát se členem. Ve skutečnosti už má Írán status pozorovatele a Putin se 9. července, tedy den před konáním konference, setkal s íránským prezidentem Hasanem Ruháním.

 

Když přišla řeč na dohodu o jaderném programu, Putin hovořil o jejím přínosu pro světovou bezpečnost a nešíření zbraní hromadného ničení. Jeho nedůraznější slova se týkala odvolání sankcí. Řekl, že Rusko je zastáncem úplného odvolání (které Spojené státy později odmítly přijmout) a chce dosáhnout i celkového upuštění od sankcí jakožto prostředku v mezinárodních vztazích.

 

Je tohle hlavním důvodem, proč Putin dohodu podporuje? Protože chce výsledek jednání s Íránem použít, aby byly odvolány i sankce uvalené na Rusko? V Rusku samotném se objevují i názory, že Spojené státy vyjádřily ochotu obrátit se zády k Ukrajině, aby získaly Putinovu podporu (pamatujete na Soči?), ale tomu zatím nic konkrétího nenasvědčuje.

 

Putin neprojevil skoro žádné znepokojení ohledně nárůstu globální produkce ropy, který nastane, pokud se Írán vrátí na světový trh. Řekl, že je to přirozený proces. Nárůst íránské produkce ublíží i americkým výrobcům ropné břidlice, ale snaha vytlačit je z trhu nemůže být Putinovým hlavním cílem.

 

Nikdy nemůžeme vědět, co Putin zamýšlí, ale možná je toho názoru (stejně jako mnozí američtí republikáni), že dohoda je výhodnější pro Írán než pro Spojené státy, a chce být na straně vítěze – na straně budoucího partnerského státu ŠOS. Anebo, jak nadhodil týdeník The Economist, může Rusko těžit z negativního přijetí dohody v Saúdské Arábii, které už jde Amerika na nervy, a hledá nové obchodní partnery.

 

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-08-07

© 2024 E.S. Best s.r.o.