FSFinalWord.cz

Říjen 10, 2015

Friday Edition: Kriminální kapitalismus

Kolik zločinců je mezi 600 000 zaměstnanci Volkswagen Group? Záleží na tom, jak definujete „zločin“ a kolik lidí ho páchalo, nebo k němu navádělo. Dozorčí rada VW 23. září vydala prohlášení o tom, že dobrovolně podá žalobu na státním zastupitelství ve věci emisního skandálu, a že trestní stíhání může být na pořadu dne. Tento týden prokurátor zahájil předběžné vyšetřování.

 

O něčem takovém se zatím v USA, kde skandál propukl, nemluví. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vyčíslila přísné pokuty dosahující až 37 500 $ za jedno provinění. Celková suma tedy může dosahovat až 18 miliard $, o trestním stíhání ale EPA nic neřekla. Příslušný paragraf U.S. Code (§ 7524) na trestní stíhání v takovémto případě nepamatuje, i když federální vláda si vždycky najde způsob, jak dát co proto někomu, kdo jí lhal, což VW očividně dělal. Před přiznáním, že do aut instaloval podvodný software, VW agentuře EPA opakovaně tvrdil, že nepřesnosti při měření emisí jdou na vrub rozličným technickým problémům a nečekaným podmínkám při provozu.

 

Nakonec tedy asi půjde jen o cenu za způsob obchodu, alespoň to tak zatím vypadá. Cena bude zajisté vysoká, ale ve vězení nikdo neskončí. Pokud budou USA případ řešit „pouhou“ pokutou, bude pravděpodobně postupovat stejně i Německo, kde je už škoda způsobená značce Made in Germany dosti nákladná. A kdo jsou Češi, aby někoho shledali vinným, když to nikdo jiný nedělá?

 

Dozorčí rada VW řekla, že generální ředitel Martin Winterkorn o manipulacích s hodnotami emisí nic nevěděl. To mu zachraňuje penzi, ale nikdo by se tím neměl nechat oklamat. Ve skupině VW musely o plánu, vývoji, testování, instalaci a několikaletém tutlání vědět stovky lidí, včetně celého představenstva a dozorčí rady. Je to klasický kriminální kapitalismus – o všem, co vás nedostane do vězení, se dá uvažovat.

 

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-10-02

© 2022 E.S. Best s.r.o.