FSFinalWord.cz

Říjen 10, 2015

Friday Edition: HP, VZP a StB

Korupční skandál ve VZP odhalený tento týden Českým rozhlasem nám připomněl jinou kauzu z roku 2004, v níž společnost Hewlett-Packard byla také rozhodujícím aktérem. V archivu jsme na toto téma našli dva Final Wordy.

 

Dokonalí agenti, špičkoví manažeři (26.1. 2004)

 

Časopis Prague Tribune v loňském průzkumu zjistil, že se cizinci neshodnou na roli, kterou by v byznysu měli hrát bývalí agenti Státní bezpečnosti. Předseda Ron van Oijen z ING ČR/SR řekl, že pokud by se jméno manažera objevilo na seznamu agentů StB, požádal by ho, aby odešel, protože by to mohlo poškodit image společnosti. Generální ředitel Komerční Banky Alexis Juan řekl, že to považuje za záležitost Čechů. Problém včera zasáhl Hewlett-Packard. Česká televize informovala, že šéf místní pobočky Pavel Kalášek spolupracoval s StB, ale že patří k tisícům lidí, jejichž složky byly skartovány v roce 1989. Už dlouho se předpokládá, že mnoho českých vrcholových manažerů bylo agenty StB. Když ministerstvo vnitra připustilo, že jména těch nejlepších a nejchytřejších ještě nebyla odhalena, nutí tím firmy, aby se připravily na možnost, že jejich logo bude tím dalším, které se objeví na televizní obrazovce ve špatném světle.

 

Odkrývání kostlivců (12. 2. 2004)

 

Co pár dní do tisku unikne jméno dalšího bývalého agenta StB. Veřejnost na skandály sice brzy zapomene, lidé a společnosti, kterých se týkají, jsou ale natrvalo poškozeni. V případě Pavla Kaláška z Hewlett Packard mají někteří lidé z IT komunity podezření, že útok byl zorganizován konkurencí. Došlo k němu totiž jen dva dny před návštěvou Billa Gatese z Microsoftu, klíčového obchodního partnera HP. Kaláškova minulost byla v IT kruzích všeobecně známá už roky. O dalších IT společnostech, jako jsou třeba Microsoft a Logica, se ví, že mají také ve skříních estébácké kostlivce, mediální pozornosti ale unikly. Zahraniční společnosti často rády najímaly bývalé agenty, protože měli dobrou síť kontaktů a dali se snadno ovládat. Odkrývat minulost těchto lidí je úkolem novinářů, média by si ale měla dát pozor, aby se nestala pěšákem v něčí hře.

 

Čí je to hra tentokrát, 11 let poté? To se ještě uvidí.

 

 

Poprvé přeloženo do češtiny. Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-10-09

© 2024 E.S. Best s.r.o.