FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2015

Friday Edition: Předstíraná válka s Islámským státem

Jedna z věcí, na které se skoro nikdo nechce nahlas ptát, je nakolik přispěla předstíraná válka s Islámským státem k útokům v Paříži. Proč „předstíraná“? Téměř všichni hlavní aktéři války s ISIS se drží zpátky, každý z vlastních důvodů.

 

Spojené státy už ISIS bombardují déle než rok, výsledky ale nejsou příliš hmatatelné. Zdá se, že je pro ně důležitější nahradit Asada sunnitskou vládou, než porazit ty, které označují jako teroristy. Rusové dokonce tvrdí, že Američané rozehrávají smrtelně nebezpečnou hru, když se snaží podporovat ISIS do té míry, aby zvládl porazit Asada, zároveň se ale nestal významnou silou. Rusko samo boje prodlužuje, když dráždí ISIS podporou Asada, a v průběhu posledního měsíce také tím, že bombarduje skupiny, které nejsou nutně napojené na Islámský stát.

 

Turecko se mnohem usilovněji snaží zasáhnout Kurdy než ISIS. Rusové a Kurdové shodně obviňují Ankaru z toho, že ISIS podporuje a poskytuje mu na svém území bezpečný přístav.

 

John Kerry řekl CNN, „že každá země v regionu i na světě stojí proti Daeš, proti tomu, co Daeš představuje, a proti tomu, co Daeš dělá“. Zmínil Irák, Írán, Turecko, Libanon, Jordánsko, Egypt, Saúdskou Arábii, Rusko, Spojené státy a Evropu, a řekl, že všichni jsou v odporu proti Daeš jednotní.

 

Krátce poté Bohuslav Sobotka v OVM prohlásil, že Islámský stát je neporazitelný, pokud ho budou skrytě podporovat významné politické síly ze zemí jako je Saúdská Arábie. Na doplňující otázku odpověděl, že nemyslel přímo saúdskou vládu.

 

Co jiného by také mohl říci? Saúdové jsou největšími odběrateli českých zbraní. Pokud by Sobotka připustil, že i oni jsou na obou stranách boje s Islámským státem, mohlo by se zdát, že Česká republika k útokům v Paříži také nepřímo přispěla.

 

 

Článek původně vyšel před týdnem v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-12-04

© 2024 E.S. Best s.r.o.