FSFinalWord.cz

Leden 01, 2016

Friday Edition: Čas zachránit si kůži

Karel Randák rozpoutal Toskánskou aféru v létě roku 2009, když novinářům poskytl 290 fotografií a 40 videí politiků a ČEZmenů, jak se rekreují v Toskánsku. Randák toho sice k hackerskému skandálu Bohuslava Sobotky zatím mnoho neřekl, tento Final Word ze srpna 2009 ale naznačuje, jaké otázky by se mohly objevit v případě, že by byly odhaleny další kompromitující emaily.

 

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák poskytl v Lidových novinách užitečný návod pro novináře, kteří si přejí udržet Toskánskou aféru při životě. Zamýšlel se nad řadou věcí. Zaplatil například Marek Dalík opravdu za pronájem vily? Existuje spojení mezi Dalíkem a skupinou J&T, která zprostředkovala nákup vily lichtenštejnskou institucí? Získávala J&T státní zakázky, ve kterých hrál Dalík lobbistickou roli? Mají Mirek Topolánek a Dalík v J&T bance účty se zvláštním režimem, jak se říká? Využijí novináři této kauzy, aby šli po potenciálním majetkovém propojení Martina Romana se Škodou Plzeň? Randák konstatoval, že kauza mnohem více než Topolánkovi vadí Romanovi a jeho lobbistovi Vladimíru Johanesovi (který má údajně také mít podíl ve Škodě/Appianu). Pokud se Romanův podíl ve Škodovce prokáže, jako podnikatel podle Randáka skončil. Možná tímto tvrzením také vyslal signál k Romanovým kolegům v dozorčí radě ČEZu. Jsou připraveni na to, že je stáhne s sebou?

 

Jsou Sobotkovi kolegové na to připraveni?

 

 

Poprvé přeloženo do češtiny. Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel v srpnu 2009 v angličtině.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-01-08

© 2024 E.S. Best s.r.o.