FSFinalWord.cz

Leden 01, 2016

Friday Edition: Žádný důvod k optimismu?

V reakci na masové obtěžování a okrádání žen v německých městech napsal Bohuslav Sobotka na Facebook, že „ti, kdo si neváží nabídnuté pomoci, pravidla porušují či dokonce páchají trestné činy, by měli být z EU automaticky vyhoštěni“. Stejně jako jiní politici chtěl i on zaujmout tvrdý postoj vůči tomu, co se stalo. Přečetl si ale vůbec, co pro něj jeho tým napsal? Deportujeme migranta jen proto, že si neváží poskytnuté pomoci? A jak to bude stát vůbec měřit?

 

Evropa se dostává do situace, kdy začíná ohýbat vlastní pravidla a porušovat vlastní zákony, nebo přistoupí k nějakému jinému ukvapenému kroku, aby vyřešila problém, který vznikl v prvé řadě proto, že pravidla a zákony byly porušovány. Nejde přitom o ojedinělý případ. Děje se to pravidelně a postupně se to stává jedním z určujících momentů naší doby. Systematicky porušujeme svá vlastní pravidla a zákony, nebo za pochodu vytváříme nová.

 

Vezměme si Polsko jako další příklad takového postupu. Buďto nová polská vláda zachází příliš daleko v odmítání unijní politiky (o které tvrdí, že se vymkla kontrole), nebo EU zachází příliš daleko, když se tomu snaží předcházet. Anebo porušuje EU vlastní pravidla tím, že nedělá pro zkrocení Poláků dost?

 

V českém parlamentu se pilně plánuje porušení zákona za účelem protlačení elektronické evidence tržeb. K vymáhání daňových zákonů se přistupovalo natolik laxně, že se teď vláda vrhá do druhého extrému a zákon se chystá porušit sama.

 

Zákony jsou základem fungující společnosti. Přesto se zdá, že čím vyspělejší společnost je, tím více má tendenci přehlížet vlastní pravidla.

 

Eurokomisařka Federica Mogherini minulý týden v Praze řekla, že žijeme v éře chaosu a že k optimismu není žádný důvod.

 

 

Článek původně vyšel před týdnem v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-01-22

© 2024 E.S. Best s.r.o.