FSFinalWord.cz

Únor 02, 2016

Friday Edition: Češi upřeli Američanům extrateritoriální jurisdikci

Tajný agent pro jednu vládu je pro jinou vládu teroristou. Takové je poselství kauzy „únosu“ pěti Čechů v Libanonu. Příslušníka libanonské rozvědky Alího Fajáda, kolem kterého se případ točí, chtějí Spojené státy soudit kvůli podezření z obchodu s drogami a se zbraněmi. Libanonci ale chtěli svého agenta zpět a byli ochotni uchýlit se až k únosu (nebo zadržení) pětice Čechů, aby posílili svou vyjednávací pozici.

 

Proč si americká vláda myslí, že má jurisdikci nad údajnými zločiny Alího Fajáda? Vychází při tom ze sbírky kodifikovaných federálních zákonů U.S. Code, konkrétně z paragrafu 2239B 18. titulu. Ten zakazuje poskytování materiální podpory nebo zdrojů uznaným zahraničním teroristickým organizacím. Vztahuje se především na občany a obyvatele Spojených států. Jelikož ale jde o americký zákon, obsahuje také ustanovení vztahující se k takzvané extrateritoriální jurisdikci.

 

To stanoví, že zákon se vztahuje na každého, kdo jej poruší a zároveň se účastní mezistátního či mezinárodního obchodu, nebo tento obchod ovlivňuje. Jinými slovy, vztahuje se na kohokoli, kdo kdekoli na světě dělá cokoli, co se dá vyložit jako poskytování podpory nebo zdrojů komukoli, koho Spojené státy považují za teroristu.

 

Přesně tento druh extrateritoriální jurisdikce umožnil Spojeným státům udělit v roce 2014 bance Paribas pokutu ve výši 8,9 miliard $. A přesně tento druh extrateritoriální jurisdikce opakovaně kritizuje ve svých projevech ruský prezident Vladimir Putin.

 

Do pasti se teď chytili i Češi, i když ne přímo jako pachatelé. Skutečným problémem je, že Česko odmítlo nechat Spojené státy vykonat extrateritoriální jurisdikci, i když ji české soudy původně uznaly.

 

Americké právo samozřejmě myslí i na případy, ve kterých jsou to samy Spojené státy, kdo poskytuje materiální podporu a zdroje uznaným zahraničním teroristickým organizacím. To je podle zákona možné. Konec konců - terorista pro jednu vládu je pro jinou vládu tajným agentem.

 

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-02-12

© 2022 E.S. Best s.r.o.