FSFinalWord.cz

Červen 06, 2016

Friday Edition: Čas oprostit se

Pokud nečtete Financial Times, možná vám unikla jedna z největších byznysových zpráv minulého týdne. Britský deník, který se jinak skandálům spíše vyhýbá, odhalil tajuplný interní hedgeový fond poradenské společnosti McKinsey & Co., který spravuje 5 miliard dolarů současných a bývalých partnerů a další 4,5 miliardy dolarů firemního penzijního plánu. Fond se jmenuje McKinsey Investment Office Partners a dohlíží na něj dvanáctičlenná dozorčí rada složená z významných partnerů a poradců firmy. „Tajuplný“ fond existuje už 30 let!

 

Na titulku Financial Times fond katapultoval možný střet zájmů. Konzultanti totiž neustále dostávají důvěrné informace, které by mohli využít k výhodným obchodům a investicím. Jeden z bývalých řídících partnerů firmy Rajat Gupta byl dokonce odsouzen na dva roky za insider trading kvůli byznysovému vztahu, který existoval během jeho působení v McKinsey.

 

Financial Times v komentáři napůl žertovaly, když napsaly, že McKinsey a další poradenské společnosti existují proto, aby se daly obcházet zákony na ochranu hospodářské soutěže. Dohodnout se přímo s konkurentem je totiž protizákonné, přes prostředníka to ale udělat lze.

 

Financial Times každopádně rychle dodaly, že neexistují žádné důkazy o tom, že by společnost McKinsey porušila zákon. Podle deníku by to ani nedávalo smysl. Proč by společnost riskovala dobré jméno tím, že by konzultanti zneužívali získané informace? Podobné argumenty zaznívají i v Česku pokaždé, když bohatí lidé odmítají podezření, že dělají něco nekalého.

 

Pokud tedy neexistuje žádný skandál, proč se Financial Times rozhodly umístit článek na první stranu? Žijeme v „éře destrukce.“ Praktiky, které byly ve společnosti dříve tolerovány, nebo dokonce podporovány – daňové ráje, insider trading, střet zájmů – se nyní stávají terčem útoků stejně nelogických, jako byla dřívější shovívavost vůči takovým praktikám. 

 

„Ne-skandál“ McKinsey tak zdánlivě čtenářům Financial Times vzkazuje, že pokud se nějakých takových praktik účastní, je nejvyšší čas se od nich oprostit. 

 

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-06-17

© 2021 E.S. Best s.r.o.