FSFinalWord.cz

Červenec 07, 2016

Friday Edition: Může se Praha stát Londýnem budoucnosti?

Brexit byl pravděpodobně pro spekulanty, kteří věděli, co dělají, jedním z nejvýnosnějších dnů v historii. Období po brexitu by také mohlo skýtat výnosné příležitosti pro ty, kteří zvládnou z Británie odlákat část bohatství a zdrojů.

 

New York Times si před dvěma týdny položily otázku: Které město se stane Londýnem budoucnosti? Americký deník sestavil žebříček devíti evropských měst na základě jejich potenciálu nahradit britské City jako čelné globální, nebo alespoň evropské, finanční centrum. Města byla bodována v sedmi kategoriích: 1) kancelářské prostory a bydlení; 2) restaurace a nabídka kulturních akcí; 3) rozšíření angličtiny; 4) právní prostředí, zejména oblast pracovního práva; 5) dopravní a komunikační infrastruktura; 6) školství; a 7) pozitivní energie a otevřenost vůči dobře placeným finančníkům londýnského střihu.

 

Amsterdam si z devítky měst vedl nejlépe a získal 55 bodů z 60 možných. V těsném závěsu skončil Frankfurt s 54 body. Následovaly Vídeň (51), Dublin (50), Paříž (43), Lucemburk (40), Varšava (24), Milán (24) a Barcelona (23).

 

Praha hodnocena nebyla, pravděpodobně by se ale zařadila někam mezi Vídeň a Varšavu, tedy města, která jsou jí nejvíce podobná. Rakouské hlavní město se podle NYT vynořilo jako „překvapivě silný soutěžící“, je ale trochu ospalé. Varšava bodovala díky byznysovému prostředí a pracovněprávním předpisům, ztrácela ale body za kvalitu života. NYT v tomto konkrétním článku překvapivě vůbec nezmínily potlačování mediální svobody v Polsku, i když by to nepochybně při rozhodování o dlouhodobém přesunu jakékoli významné finanční instituce roli hrálo.

 

Největší slabinou Prahy zůstává nestálé právní prostředí. Nikdo dokonce neví, zda by se nový zákon o prokazování původu majetku, který zahrnuje i možnost konfiskace majetku, vztahoval i na cizince. Bohuslav Sobotka mluví o tom, že by se Praha mohla stát regionálním finančním centrem pro Čínu. Zdá se však, že lákat západní investory už není prioritou.

 

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-07-15

© 2024 E.S. Best s.r.o.