FSFinalWord.cz

Září 09, 2016

Friday Edition: Dříve se Babišovi dařilo za každé vlády

Než vstoupil Andrej Babiš do politiky, dařilo se mu jako velkopodnikateli za každé vlády. Svoji politickou dráhu evidentně začal sám plánovat už v roce 2009, a takto jsme tehdejší situaci okomentovali.


Henning Mankell v jednom ze svých příběhů o komisaři Wallanderovi napsal, že existují dva typy reportérů - ti, kteří se snaží pravdu odhalit, a ti, kteří se ji snaží pohřbít. Spor mezi Václavem Klausem a Mirkem Topolánkem o to, čí vláda byla zkorumpovanější, nabízí něco pro oba typy. Klaus a Topolánek v MF Dnes vytahují jména lobbistů, kteří mají blízko k tomu druhému, a otevřeně na záznam mluví o temnějších zákoutích české politiky. Odhalení jsou to vítaná, nicméně při bližším zkoumání si všimnete, že oba zmiňují pouze ty padouchy, kteří jsou aktivní ve sféře zájmů toho druhého. Klaus tak mluví o Marku Dalíkovi a Topolánek o Romanu Janouškovi. Ve skutečnosti ale oba politici sdílejí dobrodince, kteří mají mnohem větší moc a jsou mnohem nebezpečnější. Jen málokdo se opováží jít proti nim. Výjimku tvoří Respekt, který se tento týden do hloubky zabývá jedním z mužů, kterým se daří za každé vlády - Andrejem Babišem. [Teprve s vlastní vládou má potíže. Příkladem je hlasování v tomto týdnu o zpřísnění zákona o střetu zájmů.]

 

 

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Poprvé přeloženo do češtiny. Článek původně vyšel 19. května 2009 angličtině.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-09-16

© 2024 E.S. Best s.r.o.