FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2016

Friday Edition: Jack Bauer je zpátky

Jack Bauer v podání Kiefera Sutherlanda byl jedním z nejdůležitějších smyšlených hrdinů začátku milénia. Hlavní hrdina seriálu „24 hodin“ byl statečný, nezničitelný a ochotný udělat pro záchranu Ameriky cokoli. Svou zemi zachránil při osmi, možná deseti příležitostech. Měl také výborné načasování. Nejenže teroristy vždy zastavil za pět minut dvanáct, správný moment si vybral i pro svůj vstup na televizní obrazovky.

 

Je těžké si teď takovou náhodu představit, seriál „24 hodin“ se ale v Americe poprvé vysílal 6. listopadu 2001, tedy jen osm týdnů po útocích 11. září. Stanice Fox tak měla jasný divácký hit, protože Bauer v seriálu mučil teroristu za teroristou, aby získal informace potřebné k tomu, aby zabránil další tragédii. Jack Bauer pronikl do amerického podvědomí a pomohl zemi připravit na invaze do Afghánistánu a do Iráku.

 

Jen několik týdnů před prezidentskými volbami 2016 se Kiefer Sutherland vrátil. Ne však jako Jack Bauer, ale jako prezident Spojených států Tom Kirkman. Nový seriál „Designated Survivor“ sice nedosahuje originality a kvalit „24 hodin“, i tak je ale svým způsobem přelomový.

 

Bauer tentokrát není na místě a prezidenta nezachrání. Exploze zabije kromě prezidenta i celý kabinet a všechny členy Kongresu. Sutherland hraje ministra, který byl vybrán přesně pro takový případ. Z titulu funkce „designated survivor“ (pověřený přeživší) se ujímá prezidentské funkce, okamžitě je ale obviněn z toho, že je nezpůsobilý (unfit) úřad vykonávat. Jeho nepřátelé se ho snaží zničit.

 

Jeden jeho nepřítel, generál, dokonce plánuje převrat, při kterém by moc v zemi převzal on sám: „Pokud má země přežít, musíme jednat rychle a rozhodně.“

 

„Vy tomu říkáte vlastizrada,“ pronese generál v rozhovoru s ředitelem kanceláře prezidenta, „já tomu říkám občanská povinnost.“ Na to ředitel kanceláře prezidenta namítne: „Mluvíte o odstranění úřadujícího prezidenta.“

 

Jde o Kiefera Sutherlanda, takže je jasné, že prezident tuto bitvu vyhraje. Koncept násilného odstranění prezidenta byl ale i tak předestřen milionům Američanů. Zrovna v okamžiku, kdy by mohl být zvolen jiný „nezpůsobilý“ prezident.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-11-04

© 2023 E.S. Best s.r.o.