FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2016

Friday Edition: Bezpečný jako zlato

Poprvé jsme o zabavování zlata psali v prosinci 2005, text dnes přetiskujeme. Od té doby jsme se k tomuto tématu vrátili ještě více než pětkrát. Proč ho dnes znovu otevíráme? Zabavování zlata totiž už začalo – v Indii. Hindustan Times píší, že se to týká jen zlata z „nevysvětlených“ zdrojů. Zatím.


Zatímco cena zlata stoupá, množí se i pokusy tuto komoditu jako pojistku proti katastrofě zdiskreditovat. Zarytý obránce statu quo The Economist píše, že zlato je „barbarským reliktem.“ Tento typ mainstreamového pohrdání zlatem jeho zastánce jen utvrzuje v tom, že mají pravdu. Říkají, že až přijde osudný den, zachrání je jen zlato v kapse, nikoli nějaké forwardové kontrakty. Ani The Economist, ani fanoušci zlata ale nemluví o možnosti konfiskací v případě, že osudný den skutečně přijde. Vlády měly po staletí zlato v podstatě pod kontrolou. Spojené státy ho památně konfiskovaly v roce 1933 a komunisté nedovolili nikomu kromě numismatiků vlastnit víc než pár zlatých mincí. Dnes manipulují s jeho cenou centrální banky. Pokud přijde globální pohroma, je dost dobře možné, že vlády zase začnou „barbarský relikt“ za fixní cenu svolávat. Do té doby si nadšenci do zlata mohou užívat rostoucí cenu komodity na trhu a (falešný) klid mysli. 

 

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 8. prosince 2005 v angličtině pod názvem Safe as gold.

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-12-16

© 2021 E.S. Best s.r.o.