FSFinalWord.cz

Leden 01, 2017

Friday Edition: Kalousek a Babiš na jedné lodi

Miroslav Kalousek nenechá na Andreji Babišovi nit suchou, tento týden ale musel ohledně Babišových korunových obligací mlčet. Jako ministr financí totiž sám využil tu samou skulinu. Psali jsme o tom v říjnu 2011.


Nestává se často, aby ministerstvo financí využilo stejnou skulinu v daňovém systému, kterou se jinak strážci státní kasy snaží důsledně ucpávat. Zdá se však, že se Miroslav Kalousek inspiroval trikem, s nímž přišla banka ZUNO, jenž mu umožňuje propagovat nové státní dluhopisy pro veřejnost jako nedaněné investiční nástroje. Trik spočívá v tom, že nominální hodnota jedné obligace je stanovena na 1 Kč, takže její daňové zatížení se zaokrouhluje dolů – na nulu. (ZUNO stejného efektu dociluje tím, že u vkladů připisuje úroky denně). Díky bankovnímu tajemství se asi nikdy nedozvíme, kdo z Kalouskova triku bude profitovat nejvíce, je ale pravděpodobné, že to bude ten typ lidí, kteří zvolili Kalouska nejlepším evropským ministrem financí v rozvíjející se Evropě. Nejen že jim Kalousek platí úrok nad tržní úroveň, ale ještě jim k tomu odpouští srážkovou daň. Na druhou stranu drobní střadatelé, kteří svěřili své úspory bance ZUNO, mohou mít jistotu, že jejich daňové prázdniny nějakou tu chvilku vydrží. (Daňové prázdniny nakonec vydržely jen do konce roku 2012. Babiš však bude ze skuliny profitovat nezdaněnými 87 miliony Kč ročně až do roku 2022).


Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 4. října 2011 pod názvem Kalouskova skulina v daňovém systému

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2017-01-06

© 2023 E.S. Best s.r.o.