FSFinalWord.cz

Leden 01, 2017

Friday Edition: Zlaté časy porozumění mezi ČSSD a ODS

Dnešní archivní Final Word vyšel skoro na den přesně před 10 lety a odvolává se na náš pravidelný čtenářský průzkum (toho aktuálního se můžete zúčastnit zde). Možná budete překvapeni, kterou tradiční stranu tehdy čtenáři považovali za nejzkorumpovanější.

 

Průzkum mezi čtenáři Final Wordu, který zpracovaly společnosti DBM, Factum Invenio a Akademie věd, odhalil, že 62 % respondentů si korupci nejvíce spojuje s ČSSD, zatímco 30 % respondentů dosadilo na pomyslný trůn ODS. Sociální a občanští demokraté získaly dohromady 92 % hlasů. Jak vypadá spojení ČSSD a ODS v praxi? Stačí se podívat na pražský magistrát. Bývalý primátor Jan Kasl na Frekvenci 1 řekl, že provize městským funkcionářům se stále pohybují v mezích 2-3 %, což činí desítky milionů korun ročně. Podle něj jde o druh „desátku“, který platí developeři. (Zdůraznil ale, že existuje i mnoho poctivých developerů.) Podle našeho průzkumu se politici a manažeři shodují na tom, že korupce je důsledkem přebujelé byrokracie v zemi. Kasl si všiml toho, že někteří pražští představitelé uměle vytvářejí problémy, aby je pak za úplatek mohli vyřešit. Říkejme jim třeba vynalézaví podnikatelé.

 

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 26. ledna 2007 v angličtině pod názvem Entrepreneurship at city hall

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2017-01-27

© 2023 E.S. Best s.r.o.