FSFinalWord.cz

Červen 06, 2017

Friday Edition: ČEZiliardáři

Brazílie je velká země. Do jejích hranic by se vešlo 108 Českých republik. Také má dvacetkrát více obyvatel, brazilské HDP je ale jen devětkrát vyšší než to české.

 

Brazílie má v žebříčku Forbesu 43 miliardářů oproti šesti Čechům, což je další proporční nerovnováha ve prospěch ČR. Obě země mají podle Forbesu „skryté“ miliardáře, kteří nebyli objeveni, nechtějí být objeveni nebo jejich jmění není možné spolehlivě vyčíslit. Zdeněk Bakala z žebříčku vypadl kvůli bankrotu OKD, i když tam pravděpodobně měl zůstat. Bývalý ředitel ČEZu Martin Roman v žebříčku nikdy nefiguroval, i když by to patrně bylo na místě. To by ale někdo v „ČEZké republice“ musel přiznat věci, které mají navždy zůstat utajené.

 

Bývalý reportér Forbesu Alex Cuadros vydal v roce 2016 knihu Brazillionaires, ve které píše o svém pátrání po skrytých brazilských magnátech a jejich zařazování do žebříčku. Píše, že Brazílii se někdy říkalo república das empreiteiras (republika stavebních firem), protože velká část bohatství pocházela z veřejných projektů v oblasti infrastruktury.

 

Cuadros minulý týden napsal, že se „v Brazílii dějí zvláštní věci: miliardáři míří za mříže.“ Bývalé číslo 8 v žebříčku Forbesu Eike Batista byl zatčen v souvislosti s rozsáhlým vyšetřováním v ropné společnosti Petrobras.

 

Vyšetřování se dotýká i stavební firmy Odebrecht, které americké, brazilské a švýcarské úřady uložily pokutu ve výši 3,5 miliardy dolarů. Úplatků bylo tolik, že je bylo potřeba organizovat pomocí tabulky.

 

Na rozdíl od „republiky stavebních firem“, ve které braziliardáře čeká vězení, ČEZiliardáři se zatím protikorupčním nástrahám vyhýbají. „Vždycky jde o ČEZ,“ odpověděl před dvěma týdny Ivan Pilný na otázku, jestli hrál ČEZ roli v české vládní krizi. Novinář pak téma opustil a položil další otázku.

 

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2017-06-02

© 2022 E.S. Best s.r.o.