FSFinalWord.cz

Leden 01, 2018

Friday Edition: Tři referenda mimo Prahu, Česko

Ve filmu s oscarovou nominací „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ tři billboardy rozvrátí komunitu a málem zapříčiní smrt. Česká verze by se mohla jmenovat „Tři referenda mimo Prahu, Česko.“ Víkendové druhé kolo volby prezidenta není jen referendem o stávajícím prezidentovi, jak jej mnozí označují, jde spíše o tři referenda v jednom, která společně rozvrací českou společnost.

 

První referendum je zřejmé - jde o hlasování o samotném Miloši Zemanovi. Pokud toto referendum prohraje poté, co v něm před pěti lety tak přesvědčivě zvítězil, bude to proto, že teď se do boje pustil jiný Zeman. Starší, sešlejší, nedůtklivější a více mimo kontakt s okolním světem.

 

Ve druhém referendu se bude hlasovat o liberální demokracii. Zeman je doma i v zahraničí vykreslován jako poslední význačná stopa české neliberální politiky.

 

Ve třetím referendu jde o sestavení nové vlády. Drahoš ztratil body tím, že nikdy nebyl schopen jasně vysvětlit, jak by se dostal ze slepé uličky, ve které se jednání momentálně nacházejí. Zeman a Babiš ale dovolili, aby mu to prošlo. Pokud Drahoš v této oblasti zvítězí, půjde to na vrub jeho protivníků.

 

Zacílením na voliče ANO, SPD a KSČM Zeman a Babiš vsadili na to, že je česká společnost stále většinově „neliberální.“ Zeman může prohrát první referendum, v těch dalších dvou má ale pravděpodobně převážně mimo Prahu nad Drahošem stále navrch.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-01-26

© 2022 E.S. Best s.r.o.