FSFinalWord.cz

Únor 02, 2018

Friday Edition: Zemanovo čestné kolo

Miloš Zeman se včera večer opět objevil a začal si vyřizovat otevřené účty. Na TV Barrandov konstatoval, že Jiří Pehe je nejhloupějším českým novinářem a hyenou, protože nedávno řekl: „Ať vymře půl milionu českých občanů a politická mapa se promění.”

Co vlastně Pehe řekl, aby tak nadzvedl Zemana ze židle? Mezi dvěma koly napsal v Právu následující:

Obecně se zdá, že bývalý prognostik Zeman ne úplně pochopil vývoj společnosti. Jeho jednostranná sázka na její starší „post-komunistický” segment nevzala dostatečně v potaz demografické změny a generační posuny v posledních letech. Prohraje-li, bude to i symbolický konec post-komunistické éry u nás.

Těsně po druhém kole zase uvedl pro Respekt:

Určitě, ta polarizace je ostře vázaná na Miloše Zemana. V tom táboře není politik podobných schopností. Okamura je člověk, který nemůže zmobilizovat polovinu společnosti. Se Zemanovým prezidentstvím tahle éra skončí. Navíc je tu zmíněný demografický vývoj, který se projevil už od minulé volby. Před pěti lety vyhrál Zeman nad Schwarzenbergem o 800 tisíc hlasů, tentokrát je to o 150 tisíc hlasů. Zemanovi voliči odcházejí a do volebního cyklu přicházejí mladí lidé. Za pět let půl milionu starých odejde a půl milionu přijde. Situace není pro postkomunistický tábor příznivá. A je otázka, jestli Zeman odslouží celé funkční období. Nemusí zemřít, ale už teď jevil známky velké únavy, neslyšel některé otázky moderátorů a těžko se pohybuje, takže uvidíme, jestli funkci vůbec bude schopen vykonávat pět let.

Pehe určitě není nejhloupějším český novinářem, není vlastně ani novinář. Má ale jiný pohled na svět než Zeman a těší se na jeho odchod.

Ve zdánlivě jiném kontextu Zeman ve stejném včerejším rozhovoru dále uvedl, že by Babiš neměl odcházet z postu předsedy vlády, byť je k tomu neustále vyzýván. „Vzdávat pozici, kterou v politice dobudete, je prostě hloupé,” tvrdil Zeman. Dá se to pochopit i tak, že Zeman na Hradě buď doslouží, anebo ho odvezou v prodloužené limuzíně.

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-02-09

© 2022 E.S. Best s.r.o.