FSFinalWord.cz

Květen 05, 2018

Friday Edition: Benešova vláda

Lobbista Andrej Surňák byl zjevně první, kdo na veřejnost vynesl zvěsti o tom, že prezident Miloš Zeman nabídl řediteli ČEZu Danielu Benešovi pozici premiéra úřednické vlády, pokud by ČSSD ve vnitrostranickém referendu odmítla účast v koalici s ANO. Surňák to 11. května napsal na Twitter a dodal, že budou vládnout lidé, které nikdo nevolil. Babišovy Lidové noviny dnes těmito zvěstmi otvíraly vydání. Článek cituje plzeňského podnikatele Romana Jurečka z ODS, který tvrdí, že by si Beneš pro takovou vládu byl schopen vyjednat podporu ve Sněmovně za 10 minut po telefonu.

 

Kde by ale Beneš vzal potřebné hlasy? Od ANO? Určitě ne, pokud by Zeman Babiše obešel a pokusil se ho nahradit premiérem zastupujícím organizovanou skupinu politických a obchodních zájmů, které se ze všech sil snaží Babiše odstavit od moci. Nebo od komunistů, jejichž předseda Vojtěch Filip veřejně prohlásil, že je proti rozdělení ČEZu, které Beneš a jeho organizovaná skupina tak usilovně prosazují? Od Pirátů, jejichž veřejnou image po většinu jejich devítileté existence definuje odpor vůči tajnostem ČEZu? Snad od TOP 09, jejíž tehdejší předseda Karel Schwarzenberg v roce 2011 prohlásil, že ředitel ČEZu Martin Roman financuje všechny politické strany kromě TOP 09 (Piráty, ČSSD, ODS a další)?

 

Každá politická strana, která by zvedla ruku pro Benešovu vládu, by okamžitě byla podezřelá z podpory „plíživé privatizace veřejné moci“, o níž v roce 2009 hovořil Miroslav Kalousek, než se přesunul do tábora ČEZu. Benešova vláda by působila jako otevřená snaha zprivatizovat zbývající lukrativní státní aktiva. Snad proto tím Babišovy Lidové noviny otvíraly dnešní vydání.

 

 

Článek je výtahem z dnešní Friday Edition, která vychází v angličtině pro předplatitele zpravodaje Fleet Sheet.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-05-18

© 2024 E.S. Best s.r.o.