FSFinalWord.cz

Červen 06, 2018

Friday Edition: McCain o Havlovi a Zemanovi

Ve své nové knize The Restless Wave (Neklidná vlna) John McCain chválí Václava Havla a zatracuje Miloše Zemana (aniž by ho přímo jmenoval):

 

Strávil jsem celé odpoledne s Václavem Havlem, seděl s ním sám ve věži Pražského hradu, zatímco den ustupoval soumraku. Byl na tom zdravotně velmi špatně a již brzy měl opustit svůj úřad. Měl sdílnou, filosofickou náladu. Mluvil o tom, jak žít s vyšším cílem. Řekl jsem mu, že si získal místo v dějinách a nikdy nebude zapomenut. Mluvili jsme i o Rusech, ale spíše z historické perspektivy než o současných událostech. Mluvili jsme o tom, co Západ znamenal pro utlačované, a co by měl znamenat v této nové a dočasné době amerického prvenství. Podle Havla je pro nás zásadní udržet si pokoru, byť je to těžké. Více se ale obával, že víra v naše ideály bude narušena, až budeme konfrontováni s novými zkouškami našeho vůdcovství, a opět se dostaví pokušení k uzavírání dohod a dělení světa do sfér, abychom vyvážili jednu věc jinou. A to se taky brzy stalo. Bylo to v létě roku 2001, před osudným zářím. Stát si za svými ideály je stejně důležité pro duše národů, jako pro duše jednotlivců, tvrdil Havel. Oba jsme strávili nějaký čas ve vězení, on pro své ideály, já pro zájmy své vlasti. Ta myšlenka rezonovala s námi oběma.

 

Není to tak dávno, co hlásná trouba Putinovy propagandy v angličtině, stanice Russia Today, sestavila žebříček deseti lidí, kteří Rusko nejvíce nenávidí. Umístil jsem se na prvním místě. Není ale pravda, že bych Rusko nenáviděl. Chci pro něj takovou svobodu, spravedlnost a prosperitu, jaká panuje v Americe. Putina ale nenávidím. To říkám bez vytáček. Opakovaně jsem byl obviněn z toho, že si beru Putinovy zločiny příliš „osobně.” A oprávněně. Osobně si je skutečně beru. Vladimir Putin je zlý člověk. Neexistuje pro něj žádné lepší slovo. Je odhodlán páchat zlé činy, které zahrnují zničení liberálního světového řádu, jeho hodnot a institucí. Světového řádu, který po celý můj život Spojené státy vedly a bránily. Světového řádu, který lidstvu přinesl více stability, prosperity a svobody, než kdy v historii zažilo. Putin tyto instituce napadá z pozice slabosti. S Ruskem, jeho ekonomikou a stabilitou, to do budoucna nevypadá dobře. Ruský prezident má sice k dispozici obrovský jaderný arzenál a moderní ozbrojené síly, nepoužívá je ale pro přímý útok na Západ. Své armádě dává snazší úkoly. Používá proti nám naše vlastní slabiny a ctnosti, otevřenost naší společnosti a čím dál nepřekonatelnější politické rozpory, které nás pohlcují. Chce tyto rozpory prohloubit a paralyzovat nás, abychom neodpovídali na jeho agresi. Zasáhl do našich voleb, a udělá to znovu, protože to fungovalo a protože ho nikdo nedonutil přestat. Zasáhl i do posledních francouzských prezidentských voleb. Úspěšně pomohl ke znovuzvolení prezidentovi České republiky, našemu spojenci v NATO, který se však staví proti NATO a EU, a podporuje Putinovu invazi a anexi Krymu. Provedl to stejnými prostředky, které použil k vměšování se do našich voleb. A přesto, zatímco píšu tuto knihu, nevidím, že by byl Washington připraven a soustředil se na zastavení pokračujícího útoku na integritu našich demokratických procesů

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-06-01

© 2024 E.S. Best s.r.o.