FSFinalWord.cz

Srpen 08, 2018

Friday Edition: Co Zeman Kingovi asi nevyčetl

Český prezident Miloš Zeman v úterý obědval s americkým velvyslancem Stephenem Kingem v jeho rezidenci a vedl s ním „přátelský rozhovor.“ Den nato Zeman před českými velvyslanci prohlásil, že mise NATO v Afghánistánu je v hlubokém národním zájmu České republiky. „V té akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí,“ řekl, „odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab.“

Byl to právě Zeman, kdo předsedal české vládě v září 2001. Tehdy podpořil USA před parlamentem těmito slovy: „Toto je hodina zkoušky a útok na New York je útokem na Prahu, útok na Spojené státy je útokem na Českou republiku. Z toho vyplývá, že závazek vlády o spojenecké pomoci není pouhou deklarací solidarity, že je široce míněnou nabídkou spektra aktivit vyplývajících z našich možností a ze sil této země, že je nabídkou nesenou vědomím odpovědnosti, a tedy i vědomím možných nákladů a ztrát.”

A pak shodil svůj už proslulý šrapnel s tím, že „země, která v minulosti byla zrazena svými vlastními spojenci, si nesmí nikdy dovolit sama zrazovat.”

Tento málo připomínaný princip se asi nevešel do úterního „přátelského rozhovoru” k oslavě stoletého výročí „vynikajících českoamerických vztahů“.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-08-31

© 2021 E.S. Best s.r.o.