FSFinalWord.cz

Září 09, 2018

Friday Edition: Kohn se stal Kerrym

V Americe vycházejí jedny politické paměti za druhými, ve kterých je alespoň kratičká zmínka o České republice. Už jsme si vypůjčili pasáže od Billa Clintona (který pro změnu napsal román), Jamese Comeyho, Normana Eisena, Johna McCaina, Michaela McFaulaBena Rhodese a Seana Spicera. Dnes budeme citovat z nově vydané knihy „Every Day Is Extra" bývalého amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

 

Pokaždé, když mé letadlo, jakožto státního tajemníka, přistálo v Tel Avivu a já jsem scházel po schodech modro-bílého letounu s nápisem „Spojené státy americké“ na boku, cítil jsem se, jako bych navštívil větev americké rodiny. Větev, která se usadila v poušti Středního východu.


Dlouho pohřbená historie naší rodiny ukázala, jak osobní mohou taková spojení být, i když vzdáleně. Boston Globe v roce 2003 přišly na zajímavé genealogické vazby. O několik let později už měl můj bratr Cameron potvrzeno, že babiččin bratr Otto a její sestra Jenni byli posláni do terezínského tábora, kde Otto zemřel. Jenni zahynula v koncentračním táboře Treblinka. Hlavní archivář památníku Jad vašemu ukázal Camovi dokumenty, ze kterých mrazilo.

 

Cam konvertoval k judaismu o mnoho let dříve, když si bral Kathy, budoucí prezidentku synagogy a schopnou právničku. V roce 2014 navštívil Cam Českou republiku a Terezín s vědomím, že naši předci byli posláni do plynových komor kvůli svému židovskému původu. Já jsem začal vidět Izrael a své kořeny v novém světle. Nedlouho poté, co jsem se stal ministrem zahraničních věcí, jsem v Den památky šoa a hrdinství položil za Spojené státy věnec v Jad vašemu. Myslel jsem na své předky, kterým se nepodařilo utéct, aby se stali členy rodiny Kerryů v Novém světě, a ještě bytostněji jsem pocítil důležitost ideálu bezpečné vlasti pro Židy.

Chápu, proč je Izrael pro tolik lidí zářící město na kopci.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-09-14

© 2021 E.S. Best s.r.o.