FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2018

Friday Edition: Jak Havel pomohl vyhrát válku v Zálivu

Při své návštěvě Prahy 17. listopadu 1990 uspořádal George H. W. Bush společně s Václavem Havlem brífink. Tak zněla jedna z otázek na Havla:


Pane prezidente Havle, souhlasíte s pohledem prezidenta Bushe na Perský záliv a myslíte si, že Spojené státy jednají v Zálivu odpovědně?

 

Prezident Havel. Československo dalo při mnoha příležitostech jasně najevo, že zlu je třeba se postavit, že je třeba postavit se agresi, protože naše vlastní historie nám poskytla dostatek pádných lekcí o důsledcích appeasementu.

 

Druhý den v Air Force One sdělil Bush novinářům:

 

[...] Tato návštěva byla velmi dojemná a emocionální, a celkově se velmi vydařila. Myslím si, že lidé po celém světě by si měli povšimnout toho, co Havel včera říkal, a to nejen o aspiracích své země, ale také o tématu agrese na Blízkém východě, protože tato země moc dobře ví, co to znamená, když nad vámi někdo převezme vládu. A poté, co jsem o tom mluvil s vlastenci během večeře i po ní, jsem ještě víc přesvědčen o tom, že agresi nemůžeme nechat být. A myslím, že Havel včera velmi přímo odpověděl na otázku jednoho z vás, a byla to neobyčejně silná odpověď.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2018-12-07

© 2024 E.S. Best s.r.o.