FSFinalWord.cz

Červen 06, 2019

Friday Edition: Čínská politika vyhrávání bez boje

Dnešní výňatek z nové knihy Jima Sciutta „The Shadow War“ nemá výjimečně nic bezprostředně společného s Českou republikou. Až na to, že Česko stojí mezi Čínou a Amerikou.  

 

Čínská doktrína hybridní války - její strategie, jak vyhrávat v šedé zóně - si říká: „vyhrávání bez boje.“ Nebo také „pokračující soutěž,“ ve které protistrany nejsou nikdy zcela ve válce nebo zcela v míru, jak to popisuje americká strategie národní bezpečnosti z roku 2017.

 

Čínou zbudované umělé ostrovy v Jihočínském moři jsou příkladem této strategie v praxi. Stejně jako Rusko na Krymu si Čína dokázala zajistit suverénní území ve sporných vodách, aniž by padl jediný výstřel.

 

Profesor strategie na americké Naval War College Andrew Erickson si všímá hlubokých historických kořenů strategie a tvrdí, že čínský postup v oblasti Jihočínského moře uvádí do praxe strategii, kterou poprvé formuloval čínský vojenský stratég Sun-c‘ v pátém století před Kristem: „Ve válce je nutné se vyhýbat tomu, co je silné, a zaútočit na to, co je slabé.“

 

„Si Ťin-pching si nepřeje otevřenou válku se Spojenými státy,“ vysvětluje Erickson, „upřednostňuje ‚výhru bez boje‘ v období míru.“

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2019-06-07

© 2022 E.S. Best s.r.o.