FSFinalWord.cz

Červen 06, 2019

Friday Edition: Oligarcha všech oligarchů

Dnes přinášíme výtah z čerstvé knihy Ondřeje Závodského „Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel.“ Kniha je volně ke stažení zde.

 

I přes tisíckrát Babišem prezentovanou oddělenost podnikání a veřejného života je zřejmé, že Babišovi několik let trvalo, než vůbec pochopil, co vlastně smí a nesmí dělat. Zjevně měl utkvělou představu, že právě jeho veřejné působení je tou hlavní komparativní výhodou proti ostatním oligarchům, ale i dalším hráčům na trhu. Jeho radost, když někdo z „velkých kluků“ něco potřeboval a on si ho mohl vychutnávat, byla očividná a až dětinsky škodolibá.

 

Několikrát jsem se v knize zmínil o tom, že Babiš mluví ve zkratkách. Symbolem pro jeho radost z toho, že nějaký jiný velký hráč od něj něco potřebuje a on si ho může vychutnat, bylo „žmúlání čepic“. To pokaždé s neskrývanou rozkoší opakoval, když mu přišla nějaká zpráva s nějakou žádostí jiného oligarchy, například: „Ten kokot... by rád zmenil náhled ministerstva na... to ale ještě budě muset žmúlať čepicu.“

 

Nicméně, jak jsem při několika jednáních zaznamenal, „velké kluky“ žmúlání čepic v Průhonicích přestalo bavit a snažili se Babišovu moc vyvažovat posilováním svých mocenských struktur. Podle informací, které mám, je pro ostatní oligarchy občas jednodušší svůj požadavek vykšeftovat s prezidentem, který pak, za pomocí vlastních pák, daný požadavek může vyjednat s Babišem. Zeman může kdykoli překrýt Babišovy problémy mediálně vděčným tématem, jako je propuštění vícenásobného vraha Jiřího Kajínka. Když pak potřebuje prezident pomoci spřáteleným oligarchům, stačí tyto protislužby ve vhodný moment postavit proti sobě. Koneckonců takto si už Zeman na Babišových kauzách a pomoci s jejich řešeními vykšeftoval tři blízké spolupracovníky ve vládě a další lidi ve státní správě, pomocí nichž může zase pomoci lidem a společnostem, kteří mu pomohli jinde.

 

Nicméně jsem získal i signál, že už Babiš v některých požadavcích vůči svým miliardářským kolegům zašel tak daleko, že ho budou chtít ostatní „velcí kluci“ zase vrátit na původní místo řadového oligarchy.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2019-06-28

© 2024 E.S. Best s.r.o.