FSFinalWord.cz

Říjen 10, 2019

Friday Edition: Jan Masaryk a.k.a. Haile Selassie

Minulý týden získal Nobelovu cenu za mír předseda vlády Etiopie. Tento týden nabízíme výňatek z knihy Toma Segeva, A State at Any Cost: The Life of David Ben-Gurion. Jan Masaryk si alespoň na chvíli zahrál na etiopského císaře Haile Selassieho.

 

Zbraně, které umožnily operaci Nachšon (5.-16. dubna 1948), dorazily čtyři dny před jejím začátkem.

 

Ehud Avriel (asistent Bena-Guriona, jež se 28. července 1948 stal vyslancem v Československu), který navázal počáteční kontakt se zbrojovkou v Československu, později mluvil o telegramech, jimiž ho „hodinu co hodinu“ bombardoval Ben-Gurion. Pár týdnů před operací Nachšon mu Ben-Gurion napsal: „Jsem znepokojený a šokovaný, že od Tebe nemám žádné zprávy. Jsi schopen opatřit těžké zbraně? A hlavně to, na čem všechno záleží - bojové letouny.“ Nařídil, aby mu telegrafoval odpověď slovy „jsem zdráv,“ pokud měla být odpověď kladná, anebo „jsem hospitalizován,“ pokud by byla záporná. „Tyto dopisy nás opravdu děsily,“ řekl Avriel.

 

Když Avriel navštívil Palestinu, chtěl Ben-Gurion všechno slyšet, stejně jako během operace Bricha. Jedna z příhod, kterou mu Avriel vyprávěl, byla o tom, jak se vyhnul byrokratické překážce, na kterou narazil u českého výrobce. Továrna měla povoleno prodávat svoje výrobky pouze vládám států. Před vyhlášením nezávislosti Izraele Avriel žádnou vládu nezastupoval. Avšak během operace Bricha získal od Etiopské ambasády ve Francii jejich hlavičkový papír, který pak použil pro padělání propustek pro uprchlíky.

 

Jan Masaryk, československý ministr zahraničí a starý známý Bena-Guriona, pomohl Avrielovi sestavit zbrojní zakázku ve jménu etiopské vlády. Masarykova sekretářka ji na stroji přepsala na hlavičkový papír, dodaný Avrielem. Pod objednávku napsala jméno císaře Haile Selassieho. Masaryk doklad podepsal, ale k Avrielově úžasu ho podepsal svým vlastním a ne císařovým jménem. Továrně to stačilo.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2019-10-18

© 2024 E.S. Best s.r.o.