FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2019

Friday Edition: První náznak odsouzení invaze

Hned den po sametu, tedy 18. listopadu 1989, Rudé právo psalo o možném přehodnocení invaze z roku 1968. Článek „Společné hledání odpovědí“ najdete zde.

 

New York Times o tom informovaly o dva dny později, 20. listopadu, takto:


 

Pražské vedení je ve východním bloku stále více izolované, zastánci tvrdé linie v Polsku, Maďarsku, NDR a Bulharsku byli odsunuti či vyhnáni.

 

V sobotu zveřejnil deník Komunistické strany Československa, Rudé právo, článek o moskevské návštěvě hlavního stranického ideologa Jana Fojtíka, kterého si tam předvolalo sovětské vedení.

 

Západní diplomaté a členové československé opozice, kontaktovaní po telefonu, popisovali článek jako první náznak, že by Sovětský svaz mohl být blíže k odsouzení invaze do Československa v roce 1968. Funkcionáři v Praze, kteří za své postavení vděčí invazi Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem, by takové odsouzení pokládali za rovnítko ke stažení podpory Kremlu.

 

Článek poprvé zavedl řeč na možnost takového přehodnocení. Po jednáních, která pan Fojtík v Moskvě minulý týden vedl s hlavním sovětským ideologem Vadimem A. Medveděvem, napsalo Rudé právo, že se obě strany „zabývaly také svými dějinami včetně roku 1968.“

 

Článek musel být pro československé zastánce tvrdé linie hluboce znepokojující, neboť informoval o tom, že obě strany „dospěly k plné shodě stanovisek a k závěru, že bez důkladné analýzy minulosti nelze vytyčit jasné záměry a cíle do budoucna.“

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2019-11-22

© 2024 E.S. Best s.r.o.