FSFinalWord.cz

Leden 01, 2020

Friday Edition: Reagan vyjádřil lítost, ne však omluvu

Dne 3. července 1988 sestřelili Američané íránské civilní letadlo nad Perským zálivem. Sovětský svaz, Čína, Československo a Kuba tento čin odsoudily. Americký prezident Ronald Reagan vyjádřil lítost, ale zároveň konstatoval, že zásah byl nejspíš správný. Tak znělo jeho prohlášení.

 

Vyjádření ke zničení íránského dopravního letadla námořnictvem Spojených států nad Perským zálivem

 

3. července 1988

 

S lítostí oznamuji, že dnes ráno bylo sestřeleno íránské dopravní letadlo nad Hormuzským průlivem ze zřejmě patřičných obranných důvodů křižníkem USS Vincennes v Perském zálivu. Je to strašlivá lidská tragédie. Upřímnou soustrast všem pasažérům, členům posádky a jejich rodinám. Ministerstvo obrany provede kompletní šetření.

 

Hluboce litujeme veškerých ztrát na životech. Íránské dopravní letadlo mířilo přímo na křižník USS Vincennes, který se v tu dobu zabýval pěti íránskými loděmi značky Boghammar, které napadly naše ozbrojené síly. Poté, co letoun nedbal opakovaných varování, Vincennes postupoval podle stanovených příkazů a obecně zveřejňovaných postupů a vystřelil, aby se ubránil možnému útoku.

 

Jediným americkým zájmem v Perském zálivu je mír a tato tragédie nás utvrzuje v tom, že tohoto cíle musíme dosáhnout co nejrychleji.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2020-01-10

© 2021 E.S. Best s.r.o.