FSFinalWord.cz

Červen 06, 2020

Friday Edition: Žádná první vlna nebyla

Následující analýza, kterou jsme vydali minulý týden pro naše platící zákazníky v angličtině, vyšla ještě před tím, než profesor Roman Prymula v dnešní MF Dnes prohlásil, že „První vlnu jsme u nás neměli, protože jsme to zastavili tak rychle, že se nestihla projevit.“

 

 

Zatímco se český parlament připravuje na eventuální druhou vlnu koronaviru letos na podzim, čelní představitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) María Neira říká, že druhá vlna je stále méně pravděpodobná. „Snížili jsme transmisi natolik, že virus bude jen velmi těžko přežívat,“ prohlásila v minulých dnech. „Musíme být velmi opatrní, pokud říkáme, že už jsme u konce první vlny, ale z dat alespoň vidíme, že jsme už odvrátili prudké nárůsty a transmisi prvních týdnů.“

 

Na tiskové konferenci WHO 27. května byla cítit zřetelná změna. Předseda Tedros Adhanom Ghebreyesus strávil více času řečí o zdravém a přírodním zotavování a nepřímou kritikou Donalda Trumpa kvůli zmrazení financování než informacemi o druhé virové vlně.

 

Z českého hlediska je změna stanoviska WHO podstatná nejen politicky, ale také proto, že dodává věrohodnost argumentům mikrobioložky Soni Pekové. Ta je jedinečně kompetentní k tomu, aby se k viru vyjadřovala, jelikož ho sama v laboratoři zkoumala, a své závěry se nijak nezdráhá zveřejňovat. Již na konci března uvedla, že se koronavirus chová velmi zvláštně a že nemůže přežít. Jeho genom není přirozený, řekla, a z vlastního zkoumání jeho struktury usoudila, že neúmyslně unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu.

 

To také zopakovala v Lidových novinách a v Reflexu a požádala, aby se slovo „vlna“ v souvislosti s virem přestalo používat. Virus se nechová sezónně, prohlásila, proč by se tedy měl na podzim vracet? Zároveň mutuje tak rychle, že se brzy sám zničí kvůli genetickým chybám, které vznikají v procesu replikace. Zmiňování druhé vlny viru lidi akorát vystraší a poblázní, zdůraznila Peková.

 

Role Světové zdravotnické organizace při vytváření této situace nesmí být podceňována. Vyhlásila globální pandemii 11. března, tedy jeden den před tím, než česká vláda zavedla nouzový stav. V době, kdy světová organizace vydala toto prohlášení, bylo celosvětově pouze 118 000 potvrzených případů nakažených koronavirem a 4 291 potvrzených úmrtí.

 

Rozhodnutí WHO poskytlo české vládě právní oporu, kterou potřebovala pro vyhlášení bezprecedentní uzavírky ekonomiky. Jediné, čím vláda odůvodňovala celostátní nebezpečí pro zdraví, bylo „prokázání výskytu koronaviru“ na území České republiky.

 

Kdyby se jednalo o chřipku, nebyla by ani splněna kritéria pro vyhlášení lokální epidemie, o celostátní epidemii ani nemluvě. Tato kritéria vlastně nebyla splněna ani v následujících týdnech uzavírky.

 

K vyhlášení chřipkové epidemie je potřeba 1 600 - 1 800 případů na 100 000 obyvatel. To by pro celou Českou republiku znamenalo 170 000 - 190 000 nemocných. Podle aktuálních čísel je 9 494 potvrzených případů koronaviru, neboli 5 % počtu, který je nutný k vyhlášení epidemie chřipky. Roman Prymula řekl na TV Barrandov 28. května, že průběh u rizikových skupin je závažnější než běžná chřipka, u běžné populace však nikoliv.

 

Pandemický plán České republiky z roku 2011, který se opírá o doporučení WHO, uvádí, že během sezónní epidemie běžné chřipky onemocní 5 až 10 % obyvatelstva, čili 0,5-1,1 miliónu lidí. Pandemie by na rozdíl od epidemie postihla v průběhu 9 až 15 týdnů od jejího začátku až 30 % obyvatelstva, tedy více než 3 milióny osob.

 

Podle tohoto plánu by kvůli pandemii chřipky onemocněly 3 milióny osob, koronavirus však dosud postihl pouze 9 494 lidí. Žádná první vlna koronaviru nebyla. Nebylo dost případů, aby se tento výraz mohl používat. Ale zřejmé je to až tehdy, když si ověříme kritéria pro epidemie a pandemie.

 

Pandemický plán také odhaduje, že by kvůli pandemii chřipky klesl HDP o 1,5 - 2,0 %. V případě, že by byla pandemie zvládnuta špatně, uvádí dále plán, pokles HDP by mohl dosáhnout 2,5-3,0 %. 

 

Avšak Česká národní banka odhaduje, že český HDP letos klesne o 8 %. Žádná epidemie, žádná pandemie, žádná první vlna, málo úmrtí, ale budeme mít 8% propad HDP.

 

Andrej Babiš trvá na tom, že se zachránily tisíce životů. To už je poslední použitelný argument, protože nikdo nemůže dokázat, že to tak není. Možná, že by bez uzavření ekonomiky virus opravdu vražedný byl...

 

Pandemický plán zdůrazňuje důležitost spolupráce s médii, aby veřejnost byla informována o potenciálních a skutečných rizicích pandemie. Mikrobioložka Peková není žádný politický nebo mediální expert, ale pochopila, že probíhá obrovský mediální útok, i když není schopna určit, kdo a proč to dělá.

 

Tisková konference WHO z minulé středy naznačuje, co by mohlo následovat. Vedoucí technického oddělení WHO pro covid-19 Dr. Maria Van Kerkhove, uvedla, že otázkou není, zda nás zasáhne pandemie nové chřipky, ale kdy to bude. „Covid-19 je jen jednou z mnoha nově se objevujících nemocí, které dnes sledujeme.“

 

Je tedy možné, že nakonec „druhá“ vlna bude, ale něčeho nového a neznámého. 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2020-06-05

© 2024 E.S. Best s.r.o.