FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2020

Friday Edition: Jak se Bush poučil od Stalina

V Paříži dne 20. listopadu 1990, hned po návštěvě Prahy, si George H. W. Bush zapsal do diáře:

 

Večeřel jsem s Gorbačovem… Byl to vřelý přátelský rozhovor v pracovně, jen Brent (Scowcroft) a jeden další, jeho člověk jako pozorovatel, a dva tlumočníci. Je stále charismatický a všichni na ambasádě se s ním chtěli setkat.

 

U večeře jsme byli naprosto uvolnění a vyprávěli si vtipy. (S nimi jsme začali už v Camp Davidu, ale o tyhle vtipy se nepodělím, aby byla kniha vhodná i pro děti. Vyprávění vtipů je výborný způsob, jak prolomit ledy, a opravdu si myslím, že to pomohlo našemu přátelství.)

 

Vyprávěli nám příběhy o Stalinovi, kterého všichni za mlada viděli. Stalin byl jednou na jihu na dovolené a požádal, aby se za ním někdo stavil na sklenku. Přišel jeden z jeho ministrů, vypil asi půl láhve vodky, zatímco Stalin pil víno. Stalin mu nabídl další vodku, na což odpověděl: „Ne, znám svoje limity.“ Později za Stalinem přišla skupinka lidí se seznamem pro jakousi vysokou pozici. Tento muž byl na seznamu úplně dole. Řekli mu, že je nejméně výrazný, a Stalin si vybral právě jeho se slovy: „Vybral jsem si tohoto muže, protože zná svoje limity." Zajímavý příběh…

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2020-11-20

© 2022 E.S. Best s.r.o.