FSFinalWord.cz

Leden 01, 2021

Friday Edition: Politika zadržování Putina (i Babiše)

Bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul se evidentně snaží získat zajímavou pozici v administrativě Joea Bidena a napsal článek o zadržování Vladimira Putina pro Foreign Affairs (celý článek v angličtině zde). Nás obzvlášť zaujal jeden odstavec.

 

Putinismus získává konvertity, a to zejména v Evropě, ale i ve Spojených státech a jinde. Putin před několika lety poznamenal, že „takzvané konzervativní hodnoty nově nabývají na významu,“ čímž odkazoval na politický úspěch Viktora Orbána v Maďarsku a Marine Le Pen ve Francii. Dnes by na svůj seznam ideologických spojenců mohl přidat premiéra Andreje Babiše z České republiky, šéfa Brexit Party Nigela Farageho ve Spojeném království, bývalého vicepremiéra Mattea Salviniho z Itálie, srbského prezidenta Aleksandara Vučiće a nizozemského předsedu Strany pro svobodu Geerta Wilderse.

 

Téměř v každé evropské zemi, stejně jako ve Spojených státech, existuje politická strana nebo hnutí, které se přiklání spíše k neliberálnímu putinismu než k západnímu liberalismu. Američtí vládní představitelé tuto ideologickou dimenzi rusko-americké konkurence už příliš dlouho bagatelizují.

 

Andrej Babiš coby ideologický spojenec Vladimira Putina? A vy jste si mysleli, že Rusy do Dukovan tlačí prezident Miloš Zeman. 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-01-29

© 2021 E.S. Best s.r.o.