FSFinalWord.cz

Únor 02, 2021

Friday Edition: Jak ústavní soudce Rychetský mluvil v roce 2012

V knize Tomáše Němečka Diskrétní zóna z roku 2012 odpovídá předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na dotaz týkající se volebního zákona. Koudelkův dělitel, o kterém se zmiňuje, byl Ústavním soudem zrušen v roce 2001 a valnou většinou obou komor parlamentu nahrazen standardní d’Hondtovou metodou. Ta platila až do tohoto týdne. Zbytek samotného volebního zákona už podle předsedy ústavní byl.

 

Probrali jsme už skoro celou Zemanovu éru. Jednu významnou domácí událost jsme však vynechali, a to nový volební zákon. Byl ušitý na míru ČSSD a ODS – díky kombinaci malých obvodů a zvláštního přepočítávacího koeficientu hlasů, jejž prosadil poslanec Zdeněk Koudelka. Jaký jste z toho měl pocit?

 

Takzvaný Koudelkův dělitel... Celou dobu od roku 1989 se vrací stále stejný problém: v proporcionálním systému České republiky je obtížné sestavit silnou většinovou vládu. Samotná snaha o posílení některých většinových prvků proto rozhodně není zavrženíhodná.

 

Přijatá novela volebního zákona, jak správně konstatoval Ústavní soud, byla protiústavní až v tom, že nakumulovala příliš velké množství většinových prvků, z nichž nejhorší byl Koudelkův dělitel.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-02-05

© 2023 E.S. Best s.r.o.