FSFinalWord.cz

Květen 05, 2021

Friday Edition: Angela Fukušima Merkelová

Dnešní překlad čerpá z posledního vydání časopisu Foreign Affairs, v němž Constanze Stelzenmüllerová z americké Brookings Institution píše o „Jedinečné kancléřce: Modelu Merkelová a jeho limitech“. Celý článek v angličtině najdete zde nebo zde.

 

Merkelová se mezitím zdá být stále frustrovanější a vyčerpanější, její nekonečná trpělivost mizí, její legendární vyjednávací energie se vytrácí. Němci možná jednou ocení, že Merkelové pozoruhodně chyběly charakterové vady jejích tří velkých předchůdců: Adenauera, Brandta a Kohla, z nichž každý opustil úřad s pošramocenou pověstí a proti své vůli. Její bezúhonnost a obětavost jsou nezpochybnitelné a bude prvním německým předsedou vlády, který se sám od sebe vzdá moci. I přes její značné úspěchy, je to právě kancléřka, která nese konečnou odpovědnost za stav země a její vztahy se spojenci a protivníky.

 

Zatímco Německo přemítá o tom, koho si zvolí za nástupce Merkelové, mohlo by si vzít ponaučení z fukušimské katastrofy v roce 2011. Po zemětřesení a tsunami, které vedly k nejhorší světové jaderné havárii od Černobylu, vyšlo najevo, že studie o zranitelnosti projektu elektrárny byly ignorovány. Jinými slovy, katastrofě by se možná při správném plánování a zavedení vhodných opatření dalo předejít nebo ji zmírnit. I moderní demokracie stojí před budoucností plnou narůstajících krizí a otřesů. Současný stav Německa je názornou ukázkou toho, jak je nebezpečné, když se nezvládne příprava a ochrana vlastní země, sousedů a spojenců před dalším zvratem.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-05-14

© 2021 E.S. Best s.r.o.