FSFinalWord.cz

Květen 05, 2021

Friday Edition: Než začalo bombardování Jugoslávie

Miloš Zeman se tento týden Srbům omluvil za rozhodnutí své vlády z března 1999 o podpoře aliančního bombardování Jugoslávie, ale dalo by se tvrdit, že prezident Václav Havel dal Billu Clintonovi zelenou už během setkání v Bílém domě 16. září 1998.

 

Zde je náš překlad části odtajněné diskuze. Originál najdete zde nebo zde.

 

 

Prezident Havel: Návrat do Washingtonu přináší mnoho starých vzpomínek na mé předchozí návštěvy Spojených států i setkání s vámi a Hillary. Je to moc hezké.

 

Prezident Clinton: Velmi dobře si vaše návštěvy pamatuji, zejména naše první rozhovory o NATO. Myslím, že náš vztah v NATO a naše angažovanost v Evropě budou ještě silnější.

 

Prezident Havel: Rozšíření NATO není jen otázkou zájmu Evropy. Zaručuje angažovanost Ameriky v Evropě, což je celosvětový úspěch.

 

Prezident Clinton: Naprosto souhlasím. Pomáhá to zajistit naši globální angažovanost. Pomáhá to zajistit, že můžeme jít cestou prevence budoucích konfliktů, jako byly ty v Bosně a Kosovu.

 

Prezident Havel: Přesně to si myslím. A myslím, že je načase, abychom v otázce Kosova jednali dříve, než bude pozdě.

 

 

Clinton pak přešel k jinému tématu. Na následné tiskové konferenci oznámil, že s Havlem mluvili o naléhavé potřebě vnést do Kosova stabilitu, aby se tam předešlo utrpení, a poděkoval Havlovi za již dřívější podporu České republiky.


Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-05-21

© 2021 E.S. Best s.r.o.