FSFinalWord.cz

Červenec 07, 2021

Friday Edition: Biden a Havel o Afghánistánu

Americký prezident Joe Biden minulý týden při komentování stahování vojsk z Afghánistánu prohlásil:

 

Jak jsem řekl v dubnu, Spojené státy dokázaly to, kvůli čemu jsme do Afghánistánu šli: dopadli jsme teroristy, kteří na nás 11. září zaútočili, vykonali spravedlnost na Usámovi bin Ládinovi a snížili teroristickou hrozbu, aby se Afghánistán nestal základnou, odkud by mohly pokračovat útoky proti Spojeným státům. Těchto cílů jsme dosáhli. Proto jsme tam šli.

 

Nešli jsme do Afghánistánu budovat stát. A je právem a odpovědností pouze afghánského lidu, aby rozhodl o své budoucnosti a o tom, jak chce svou zemi řídit.

 

V komentáři k zahájení vojenské kampaně proti Afghánistánu v říjnu 2001 tehdejší český prezident Václav Havel Českému rozhlasu řekl:

 

Já mám dojem, že je asi trošku chyba, když se znovu a znovu opakuje, že to byl útok (myšleno americká Dvojčata) na Spojené státy, že to je konflikt Spojených států s kýmsi. A když se to tímto způsobem lokalizuje a etnizuje, abych tak řekl, to je konflikt lidského práva na život, na lidskou důstojnost, na smysluplné lidské soužití, na jakýsi spravedlivý svět s nepřáteli, se silami zla, s fanatismem, frustrací, naprostou neúctou k životu k druhému. A to je obecný spor, civilizační. A to se týká nás stejně jako Ameriky, stejně jako Japonska a kohokoliv jiného. Zdá se mi, že asi by to mělo být více našim spoluobčanům vysvětlováno, protože je v tom trošku rozpor - že na jedné straně podporují ten atak, ale zároveň se domnívají, že my se ho účastnit nemusíme, vždyť to je atak i proti nám.

 

Použil by dnes Havel Bidenova slova: „Těchto cílů jsme dosáhli. Proto jsme tam šli?“

 

(Celé tehdejší Havlovo vystoupení v Českém rozhlase je k dispozici registrovaným uživatelům archivu Knihovny Václava Havla).

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-07-16

© 2022 E.S. Best s.r.o.