FSFinalWord.cz

Září 09, 2021

Friday Edition: BIS, BND, CIA a 9/11

Osud „českého“ ministra zahraničí byl minulý týden naléhavější než výročí událostí 11. září 2001 (Dominica Raaba skutečně tento týden Boris Johnson převedl na jinou ministerskou pozici), a tak jsme text o událostech před 20 lety odložili až na dnešek.

 

Vybrali jsme zajímavou pasáž z pamětí bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka z roku 2014 s názvem V labyrintu zpravodajských služeb. Píše tam, že se v listopadu 2001 zúčastnil recepce v Bavorsku, kde ho oslovil muž obeznámený s „českou stopou“ jednoho z teroristů událostí 11. září Mohammeda Atty a Iráku:

 

„Dobrý den, pane Růžku!“ oslovil mě menší obrýlený muž. „Já jsem Adam, náměstek ředitele z Pullachu (tehdejšího sídla Spolkové zpravodajské služby BND),“ představil se. „Váš velvyslanec říkal, že prý jste rozumný člověk,“ dodal. „Inu, když to říkal pan velvyslanec, tak na tom jistě něco bude,“ usmál jsem se a čekal, s čím přijde. „Slyšel jsem o zprávách, které poskytujete Američanům. Chtěl bych vám říci, že si hrajete s ohněm. Američané hledají záminku pro vstup do Iráku, a když jim ji dáte, tak to bude vaše zodpovědnost. Říkám vám otevřeně, Amerika chce válku! A my se v tom svezeme s ní! Už je vám to jasné?“ skončil celkem výstižnou otázkou. „Jste si tím, pane náměstku, jistý?“ kontroval jsem též dotazem. „Naprosto,“ řekl pan Adam. „Víte, my máme také své zdroje,“ řekl s úsměvem a odporoučel se.

 

Po návratu do Prahy jsem pokračoval v nastolené proceduře informačního

toku k CIA. Čím dál víc bylo zřejmé, že jsme nesplnili očekávání a nedodali

ten „pravý“ informační výstup.


Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-09-17

© 2023 E.S. Best s.r.o.