FSFinalWord.cz

Říjen 10, 2021

Friday Edition: Grenzschließungen

V nedávno vydané německé knize Robina Alexandra o Angele Merkelové, Machtverfall (Úpadek moci), jsme našli zajímavou pasáž, která vysvětluje její prvotní váhání s uzavřením hranic v březnu loňského roku a také důvody, proč nakonec změnila názor. Původně si totiž mohla myslet, že se její rival, ministr vnitra Horst Seehofer, snaží situaci využít k tomu, aby se jí pomstil za neochotu uzavřít hranice pro migranty v roce 2015.

 

Čas tentokrát pracuje pro Horsta Seehofera. Merkelová, která se skutečně obává pomsty za rok 2015, se již na začátku týdne kategoricky vyslovila proti uzavírání hranic. Tento postoj se však každým dnem zdá být méně udržitelný. Jedna sousední země za druhou uzavírá své hranice. Zejména na východě už přes ně nikdo neprojde. Na německo-polské hranici se tvoří 60 kilometrů dlouhá dopravní zácpa. Naopak na západě a na jihu se uplatňují pragmatické předpisy. Překročit hranice lze pouze s „pádným argumentem“. To se týká především pendlerů a řidičů nákladních vozidel. Hranice kontrolují policisté sousedních zemí.

 

Otevřené vnější hranice Německa jsou absurdní už jenom proto, že během lockdownu se v Německu poprvé od roku 1989 vytvářejí vnitřní hranice. Od 16. března budou na příjezdových cestách k německým ostrovům v Severním a Baltském moři vrácena všechna vozidla se zahraniční poznávací značkou. Dokonce i jízda z braniborského Uckermarku k čerpací stanici v Meklenbursku je zakázána. Případ 79leté spisovatelky Moniky Maron, které úřady nařídily opustit dům v meklenburském Löcknitz-Penkun, vyvolává rozruch. Své knihy tam píše už 40 let. Jejím trvalým bydlištěm je však Berlín, vysvětlují jí dva policisté, kteří u jejích dveří zazvonili, aby jí doručili „výjezdní příkaz“.

 

Merkelová si uvědomuje, že boj za otevřené hranice nelze za těchto okolností vyhrát. Umožňuje kontroly na vnějších hranicích a spolková policie se raduje. Její šéf Dieter Romann bude konečně moci ukázat, co policisté umí. Do konce dubna bude více než 100 000 lidem odepřen vstup do Německa. Nebudou schopni prokázat „dostatečný důvod“. Vedlejším efektem je, že policie vyřešila 1696 trestných činů a zadržela 1423 osob, po kterých bylo vyhlášeno pátrání.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-10-01

© 2022 E.S. Best s.r.o.