FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2021

Friday Edition: Albrightová o obrození demokracie

V souvislosti se Summitem pro demokracii, který tento týden pořádá americký prezident Joe Biden, napsala bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová v čísle za listopad/prosinec 2021 časopisu Foreign Affairs (celý text je k dispozici zde) o „nadcházejícím demokratickém obrození“ a „americké příležitosti vést boj proti autoritářství“. Přeložili jsme z něj tři odstavce.

 

 

Ve svém inauguračním projevu Biden charakterizoval své zvolení jako vítězství nikoli kandidáta nebo idey, ale demokracie jako takové. Od té doby vyzdvihoval výhody politické svobody, odsuzoval konkrétní represe na místech, jako je Kuba, Etiopie, Hongkong a Myanmar; a pozval demokratické lídry na důležitý summit, na nějž nazrál čas. Jeho dalším úkolem je na tento začátek navázat.

 

Jedním z dobrých způsobů, jak začít, by mohlo být jasné oddělení minulých amerických vojenských intervencí od americké podpory demokracie. Toto rozlišení je důležité, protože mnozí pozorovatelé doma i v zahraničí tyto dvě věci neustále zaměňují. Americká mise v Afghánistánu, která byla zahájena koncem roku 2001, byla vyvolána teroristickými útoky z 11. září. Invaze do Iráku o 16 měsíců později byla podnícena chybnými zpravodajskými informacemi o zbrojních programech této země. V obou případech se jednalo o vojenské operace. Ani v jednom nebyla podpora demokracie hlavním motivačním faktorem a ani jedna z těchto zkušeností by neměla Spojené státy odradit od budoucích civilních iniciativ ve prospěch demokracie.

 

Koneckonců existuje řada příkladů úspěšného nevojenského zapojení USA do podpory svobody. Patří mezi ně Marshallův plán, program Point Four, Rádio Svobodná Evropa, Aliance pro pokrok, Mírové sbory a zahraniční technická pomoc v tak rozmanitých oblastech, jako je veřejné zdraví a přístup k digitálním technologiím. Takovéto projekty vytvářejí při skromných nákladech rezervoár respektu, který může Spojeným státům dobře posloužit v době krize. Washington by do nich měl investovat mnohem více, než investuje, protože tak se demokracie nejlépe propaguje – prostřednictvím natažené ruky, nikoli namířenou zbraní.

 

 

Skoro jako by to Albrightová věděla dopředu, americká vládní agentura USAID včera zveřejnila nové globální programy na podporu demokratických reformátorů, posílení svobodných a nezávislých médií, prevenci a potírání korupce, obranu demokratických voleb a rozšíření technologií pro demokracii. Pokud se připojíte k demokratickému hnutí, peníze budou k dispozici.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-12-10

© 2022 E.S. Best s.r.o.