FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2021

Friday Edition: Havel a Uhl

Na počest Václava Havla a Petra Uhla jsme našli první zmínku o obou v jednom článku z New York Times. Bylo to 17. března 1977. Havel byl v těchto novinách poprvé sám zmíněn 12. listopadu 1967 a Uhl 2. března 1971.

 

Zde je překlad části článku ze 17. března 1977. Pro některé čtenáře to bude známý příběh.

 

Policejní opatření na pohřbu českého disidenta

 

PRAHA. 16. března (Reuters) - Za účasti tisícovky smutečních hostů a stovky policistů v civilu byl dnes pohřben československý bojovník za lidská práva Jan Patočka.

 

Policejní kameramani natáčeli pohřeb i všechny přítomné, zatímco nad hlavami kroužil vrtulník. Někteří smuteční hosté se pohřbu údajně nemohli zúčastnit, protože byli záměrně drženi v domácím vězení. Milan Hub, jeden ze spolupracovníků profesora Patočky a bývalý funkcionář komunistické strany, byl nedaleko hřbitova zadržen a odvezen v policejním voze.

 

Profesor filozofie Patočka, který před penzionováním přednášel na Univerzitě Karlově, zemřel v neděli v nemocnici na krvácení do mozku. Bylo mu 69 let. Mrtvice ho postihla týden poté, co byl 11 hodin vyslýchán policií, a to především ohledně schůzky s holandským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem, jež byl na návštěvě v Praze.

 

Profesor Patočka byl jedním ze tří hlavních patronů prohlášení o lidských právech známého jako Charta 77, které vyzývalo úřady k dodržování lidských a občanských práv. Dalšími byli dramatik Václav Havel a Jiří Hájek, ministr zahraničí v krátkém období liberalizace v roce 1968 za Alexandra Dubčeka.

 

Ani pan Havel, ani pan Hájek dnes na hřbitově nebyli. Dramatik je údajně ve věznici a bývalý ministr zahraničí v domácím vězení. Jediným významným organizátorem Charty 77, kterému se podařilo na pohřeb dorazit, byl dramatik Pavel Kohout, který se prý na pohřeb dostal zdlouhavým způsobem poté, co strávil noc mimo domov.

 

.......

 

V předvečer pohřbu profesora Patočky byla řada signatářů Charty vzata do vazby. Mezi nimi byl i filozof Ladislav Hejdánek, historička umění Věra Jirousová, Petr Uhl a socioložka Libuše Šilhánová. Dva mladí lidé, Markéta Němcová a její bratr Ondřej Němec, byli odvezeni policejním autem poté, co na pohřbu fotografovali.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2021-12-17

© 2022 E.S. Best s.r.o.