FSFinalWord.cz

Leden 01, 2022

Friday Edition: Na prahu války

V napínavém okamžiku nového filmu společnosti Netflix Mnichov: Na prahu války hovoří britský premiér Neville Chamberlain 28. září 1938 v britském Parlamentu, zatímco mu jeho osobní tajemník spěchá předat zprávu z Berlína. Níže uvádíme náš vlastní překlad z anglického originálu filmu. Chamberlainova skutečná slova z Parlamentu z roku 1938, která se liší jen nepatrně, najdete zde.

 

 

Pro vládu Jeho Veličenstva existovaly tři alternativní směry, které mohly být přijaty. Buď jsme mohli pohrozit Německu válkou, pokud napadne Československo, nebo jsme mohli zůstat stranou a nechat věcem volný průběh. Nebo jsme se mohli pokusit o mírové řešení prostřednictvím zprostředkování.

 

[Členové Parlamentu reagují souhlasně: Hear, hear.]

 

Vím velmi dobře, že jsem se otevřel kritice z důvodu, že jsem ubíral... na důstojnosti britského premiéra, a zklamání a možná i nelibosti... [šumění] pokud se mi nepodaří dosáhnout uspokojivé dohody.

 

[Rozloží zprávu a s hrdým úsměvem prohlásí...]

  

Já jsem... schopen oznámit sněmovně, že jsem právě obdržel zprávu z Berlína, že Herr Hitler odložil mobilisaci.

 

[jásot]

 

Kromě toho mě pozval...

 

[Hlas v Parliamentu: Velmi dobře, pane premiére!]

 

...spolu se signorem Mussolinim a předsedou francouzské vlády panem Daladierem, abychom se s ním zítra setkali v Mnichově... a vyřešili sudetoněmeckou otázku.

 

 

Jak film dopadne, neprozradíme.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-01-28

© 2022 E.S. Best s.r.o.