FSFinalWord.cz

Únor 02, 2022

Friday Edition: Nová Evropa

Ruský útok na Ukrajinu změnil podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga světovou bezpečnostní situaci. Celý jeho projev naleznete zde v angličtině nebo zde s českým tlumočením (v čase 12h23m):

 

Cílem Kremlu je obnovit sféru svého vlivu. Roztrhat globální pravidla, která nás všechny po desetiletí chránila. A rozvrátit hodnoty, které jsou nám drahé.

 

To je nová normalita pro naši bezpečnost.

 

Později vysvětlil, co to přesně znamená:

 

Výhružná rétorika prezidenta Putina a agresivní akce Ruska jsou samozřejmě důvodem, proč říkáme, že nyní čelíme nové normalitě pro naši bezpečnost... Co to pro naše dlouhodobější vztahy s Ruskem znamená? Jak budeme v této nové bezpečnostní realitě nadále bránit a chránit své spojence? Jak můžeme zajistit, abychom tváří v tvář agresivnějšímu autoritářskému režimu v Moskvě zachovali hodnoty, kterým věříme: svobodu, demokracii? Režimu, který je ochoten otevřeně zpochybňovat naše hodnoty a vyhrožovat a dokonce i použít sílu ve snaze ovlivňovat jiné národy. Bude to mít určité dlouhodobé dopady na naši bezpečnost, na to, jak budeme reagovat, jak bude reagovat NATO a také na to, jak se mohou vyvíjet naše vztahy s Ruskem.

 

Dnes nemáme všechny odpovědi, ale bude tu nová realita, bude to Nová Evropa po invazi, kterou jsme dnes viděli. (Ve zdrojovém textu je „n“ psáno s velkým písmenem - Nová Evropa.)

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-02-25

© 2022 E.S. Best s.r.o.