FSFinalWord.cz

Duben 04, 2022

Friday Edition: Hřivny po skončení války

Evropská komise přijala 1. dubna návrh na koordinovaný postup při výměně hřiven za bankovky osob prchajících z Ukrajiny. Komise uvedla, že koordinovaný přístup je nezbytný, protože Národní banka Ukrajiny musela pozastavit výměnu hřivnových bankovek za zahraniční měnu, aby ochránila omezené devizové rezervy Ukrajiny. V důsledku toho nejsou úvěrové instituce členských států EU ochotny provádět výměny z důvodu omezené směnitelnosti hřivnových bankovek a vystavení se kurzovému riziku.

 

Český ministr financí Zbyněk Stanjura poskytl v úterý České televizi trochu jiné vysvětlení. Řekl, že komerční banky se bojí, jaká bude hodnota hřivny po válce.

 

To nám připomnělo pasáž z knihy Jamese Clavella Král Krysa. Titulní hrdina, americký voják, byl za druhé světové války úspěšným vekslákem v japonském zajateckém táboře. Po skončení války najednou zjistil, že peníze, které si vydělal kšeftováním se zbožím, už neplatí. 

 

„Včera si chtěl něco koupit v táborovém obchodě, ale hromádka peněz, kterou mu vynesl diamant, byla bezcenná. V peněžence měl ještě jedenáct amerických dolarů, a to byla dobrá měna. Ale věděl, což ho mrzelo, že s jedenácti dolary a dvěma slepicemi nemůže vydržet věčně.“

 

Podle evropského plánu by ukrajinským uprchlíkům zůstalo asi 340 dnešních dolarů, slepice nepočítaje.

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-04-08

© 2024 E.S. Best s.r.o.