FSFinalWord.cz

Květen 05, 2022

Friday Edition: Smlouva o půjčce a pronájmu pro Československo

Americký prezident Joe Biden tento týden podepsal zákon o půjčce a pronájmu, který zajistí všestrannou pomoc Ukrajině. Díky obdobné smlouvě dodávaly ve čtyřicátých letech Spojené státy vojenskou techniku Velké Británii a Sovětskému svazu.

 

Příjemcem byla rovněž československá exilová vláda. Dne 5. ledna 1942 vydal Bílý dům následující tiskovou zprávu (lze ji najít společně s dalšími dokumenty této doby v archivech Franklina D. Roosevelta):

 

Prezident dnes adresoval dopis, jehož text následuje, ctihodnému E. R. Stettiniusovi, Jr., správci Úřadu pro správu půjček a pronájmů:

 

Pro účely vykonávání pravomocí, které Vám byly svěřeny jako správci půjček a pronájmů výkonným nařízením č. 8926 ze dne 28. října 1941, a s cílem umožnit Vám zprostředkování pomoci v podobě půjčky a pronájmu prozatímní československé vládě, tímto konstatuji, že obrana prozatímní československé vlády je životně důležitá pro obranu Spojených států.

 

Následující den napsaly New York Times: Na Úřadu pro správu půjček a pronájmů se tvrdilo, že povaha pomoci je vojenským tajemstvím. Legie exilové vlády bojují se spojeneckými silami.Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-05-13

© 2024 E.S. Best s.r.o.