FSFinalWord.cz

Květen 05, 2022

Friday Edition: Jelcin se obával, že ho chce Havel zostudit českým pivem

Bývalý ruský ministr zahraničí Andrej Kozyrev sloužil za vlády Borise Jelcina, ale před 12 lety se s rodinou odstěhoval do Spojených států. Deníku Financial Times nedávno řekl, že občas přemýšlí o tom, že by nasedl do letadla a odletěl na Ukrajinu, aby se připojil k bojům, ale vzhledem ke svému věku (70 let) se obává, že by pro ukrajinské vojáky byl spíše přítěží než pomocí.

 

To nás přivedlo k jeho knize z roku 2019 The Firebird: The Elusive Fate of Russian Democracy  (Pták Ohnivák: Neuchopitelný osud ruské demokracie), v níž jsme našli tuto zábavnou pasáž:

 

Jelcin si mě zpočátku držel od těla, nevěděl, co si o mně má myslet. Domnívám se, že jsem si jeho důvěru získal, až když jsem zorganizoval jeho úspěšnou návštěvu Prahy v létě 1991. Do té doby nedopadaly jeho zahraniční cesty, včetně poněkud skandální návštěvy Spojených států v předchozím roce, příliš dobře. Tehdy v Americe strávil Jelcin příliš mnoho času s pověstným americkým bourbonem značky Jack Daniels, za což byl v tisku ostře kritizován. Proto se naprosto zděsil, když mu prezident Václav Havel navrhl, že procházkou dojdou do vyhlášené pražské hospody, kam on a další někdejší disidenti chodívali na proslulé (a vynikající) české pivo a probírali přitom opoziční strategii. Málem mě to stálo místo, než jsem Jelcina přesvědčil, aby pozvání přijal.

 

Ujistil jsem ho, že Havlovo pozvání není narážkou na jeho pití, ale vysoce symbolickým gestem důvěry v tuto novou demokratickou generaci moskevských vůdců a v razantní odklon od předchozích sovětských představitelů, kteří Čechoslovákům připadali nudní a děsiví zároveň. Prezident dal na mou radu jednoduše omezit množství vypitého českého nektaru a zjistil, že se v hospodě dobře baví. O několik dní později jsem mu mohl ukázat výstřižky z tisku, které potvrzovaly, že pražská hospodská epizoda byla pozitivně přijata po celém světě, dokonce i opozičním tiskem v Moskvě.

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-05-27

© 2024 E.S. Best s.r.o.